Jaki procesor dla grafika?

Data: 2 października 2020
Kategoria: Procesory

Na przestrzeni lat grafika komputerowa stała się jednym z najczęściej obieranych i dynamicznie rozwijających się kierunków z obszaru sektora kreatywnego. Nieustannie rosnące zapotrzebowanie rynku reklamowego na treści graficzne, wywołało wzrost zainteresowania tą dziedziną, tym samym wirtualny świat okazał się być idealnym środowiskiem do rozwijania swych zainteresowań i wzbogacania dotychczas nabytych umiejętności. Komunikowanie obrazem wymaga jednak dużej wyobraźni, wiedzy czy umiejętności przełożenia jej na praktykę…

Zawód grafika brzmi bardzo interesująco. Czy dziedzina ta jest jednak dla każdego? Jaki sprzęt powinieneś wybrać na początku swojej kariery? Jaki procesor sprawdzi się u profesjonalisty?

Podstawowa kwestia

Generowanie obrazów przy zastosowaniu metod cyfrowych, cieszy się znakomitą renomą. Obrazy możesz tworzyć zarówno od podstaw, jak i bazując na wcześniej otrzymanych materiałach. Rozwiązań i różnorakich możliwości jest tak wiele, iż nie sposób o nich wszystkich wspomnieć. Tym, co jest rzeczywiście istotne, to programy użytkowe, takie jak CorelDRAW czy powszechnie znany Photoshop. Wzmożona aktywność czy obsługa specjalnych aplikacji graficznych, zwiększają poziom pobieranego prądu. Warto by zakupiony  przez ciebie sprzęt był wydajny i nie uległ przegrzewaniu. Odpowiedni i spersonalizowany dobór podzespołów, takich jak pamięć RAM czy procesor, ułatwią ci pracę na wysokich obrotach. Sprawdź, jakie parametry techniczne sprawdzą się najlepiej u profesjonalnych grafików!

Dlaczego procesor jest ważny?

Tworzenie treści kreatywnych wymaga dużej mocy obliczeniowej, a więc wydajny procesor stanowi klucz nie tylko dla samej grafiki, ale również dla obszarów z nią związanych. To właśnie on umożliwia szybką edycję czy konwersję plików.

Liczba rdzeni

Na rynku znajdziemy dwie kategorie procesorów. Te, które mają dużo rdzeni i takie, które mają ich znacznie mniej, ale posiadają zaś wysoki poziom taktowania. Podobnie jak w przypadku programistów, cztery rdzenie to minimum. Warto jednak pomyśleć o wyższym wskaźniku. Wysoka liczba rdzeni i wątków, usprawni działanie w zaawanasowanych programach graficznych. Weź również pod uwagę, iż procesor starszej generacji z wieloma rdzeniami, może nie działać tak dynamicznie jak sprzęt nowej generacji.

Spójność z dodatkowymi elementami

Kompatybilność jest równoznaczna z wydajnością. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, sprawdź czy jest zgodny z dotychczas używaną płytą główną i innymi podzespołami.

Prędkość zegara

Taktowanie procesora umożliwia dokładny pomiar ilości cykli wykonywanych przez procesor na sekundę. Z racji tego, iż procesor przetwarza różnorakie polecenia w szybkim tempie, wysoka częstotliwość pozwoli zachować stałą dynamikę pracy. U grafika najlepszym rozwiązaniem będzie procesor z opcją trybu turbo lub odblokowanym mnożnikiem, który podkręci sam proces taktowania. Model z taktowaniem 3000 MHz powinien być wystarczający. Zasada „im więcej, tym lepiej” może mieć tutaj zastosowanie, o ile analizujemy procesory o tej samej architekturze.

Pamięć L1, L2 czy L3?

Wyróżniamy trzy rodzaje pamięci podręcznej. Pierwsze dwie stanowią elementy o dość małej pojemności i niedługim czasie dostępu do przechowywanych danych. Ostatni rodzaj pamięci jest najbardziej pojemny i wydajny. Jest to kluczowy element dla osób, korzystających z wielordzeniowych procesorów. Pamięć cache typu L3 ułatwi synchronizowanie pracy rdzeni oraz przechowywanie danych.

Wentylacja procesora

Sprzęt elektroniczny wymaga stałego łącza z prądem. Co za tym idzie, narzędzia codziennego użytku nagrzewają się. Odpowiednia liczba wentylatorów oraz dopracowany system chłodzenia są konieczne przy wysokiej aktywności.

Czy jesteś wymagającym użytkownikiem?

Odpowiedni procesor jest najważniejszym podzespołem, bez którego płynna praca grafika nie będzie w pełni możliwa. Procesor o bardzo wysokiej liczbie rdzeni w krótkim czasie poradzi sobie z ogromem zadań, ułatwi renderowanie, a przede wszystkim skróci czas twojej pracy. Oszacuj wcześniej pułap cenowy, w którym planujesz się zmieścić. Istotą wyboru i późniejszego zakupu jest dopasowanie parametrów technicznych do własnych potrzeb oraz wymagań sprzętowych względem programów graficznych. Wybór powinien być dostosowany do przeznaczenia sprzętu. Dla grafiki 3D, animacji 3D i obróbka wideo, najlepszym rozwiązaniem będzie procesor wysokopółkowy, taki jak Core i9 czy Threadripper. Jeśli jednak zajmujesz się mniej skomplikowanymi treściami, nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt za kilka tysięcy złotych. Postaw wówczas na AMD Ryzen 7 lub Core i7.

Jestem pasjonatem technologii AGD i sprzętów, które upraszczają codzienne życie. Testuję różne urządzenia, szczególnie te, które integrują się z systemami smart home. Moim celem jest pomagać ludziom wybierać najlepsze rozwiązania do ich domów, które są zarówno funkcjonalne, jak i oszczędne.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus