Jak wymienić procesor w komputerze stacjonarnym

Autor: Michal
Data: 14 października 2020
Kategoria: Procesory

Wymiana procesora może u niektórych przywoływać największe koszmary o komputerowym majsterkowaniu – zupełnie niepotrzebnie. W rzeczywistości, by wymienić procesor, wystarczy niecałe 10 minut wolnego czasu i odrobina dobrych chęci. Jak wymienić procesor krok po kroku dowiesz się z naszego artykułu.

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac we wnętrzu naszego komputera powinniśmy ubrać rękawiczki i upewnić się, że nie pracujemy w miejscu, w którym mogą łatwo występować wyładowania elektrostatyczne (np. na dywanie). Takie niemal niezauważalne wyładowanie może z łatwością uszkodzić jeden z elementów naszego komputera – a tego chcielibyśmy uniknąć.

wnętrze obudowy komputera pc

Jak wymienić procesor – krok po kroku

Mamy rękawiczki i jesteśmy gotowi? Odłączamy komputer od zasilania i odkręcamy śrubki mocujące boczną pokrywę obudowy. Naszym oczom ukazuje się wnętrze, z płytą główną i procesorem skrzętnie ukrytym pod układem chłodzenia – będziemy musieli je zdjąć, żeby dostać się do procesora. W scenariuszu naszego poradnika skupimy się jedynie na oryginalnym chłodzeniu boxowym Intela. Pierwszym krokiem będzie odpięcie od płyty głównej cienkiego przewodu zasilającego chłodzenie. Gdy to zrobimy przystępujemy do odblokowania zatrzasków przytrzymujących chłodzenie na płycie głównej – obracamy je zgodnie ze strzałkami, a następnie odciągamy do góry – każdy po kolei – aż nie wyskoczą.

Odblokowane chłodzenie ostrożnie zdejmujemy z procesora. Konieczne będzie wytarcie resztek starej pasty termoprzewodzącej znajdującej się między procesorem a układem chłodzenia – warto niczego nie zabrudzić – i tak zaraz nałożymy nową. Po zdjęciu coolera naszym oczom ukazuje się procesor – umieszczony jest w sockecie i zabezpieczony metalową ramką, która ciasno utrzymuje go w jednym miejscu. Obok ramki znajduje się metalowa dźwigienka – lekką ją dociskamy i odciągamy od procesora – ramka powinna sama się otworzyć – procesor jest teraz w pełni odblokowany i gotowy do wyjęcia.

procesor na płycie głównej

Wymiana procesora – postępujmy delikatnie i bez pośpiechu

Procesor to dość delikatny element, dlatego warto ostrożnie się z nim obchodzić – wszelkie upadki lub zbyt mocne dociskanie mogą uszkodzić rdzeń, a wtedy procesor będzie do wyrzucenia. Podczas montażu nowego procesora należy bardzo uważać – zwróćmy uwagę na wycięcia w obramowaniu procesora – odpowiadają kształtem tym w sockecie i wskazują orientację w jakiej należy umieścić procesor. Prawidłowo umieszczony CPU powinien łagodnie „zapaść” się w gnieździe.

Teraz zamykamy metalową ramkę i blokujemy dźwigienkę – wykonujemy dokładnie odwrotne kroki do tych, który wykonywaliśmy podczas demontażu procesora, z tą różnicą, że musimy jeszcze nałożyć pastę termoprzewodzącą – wystarczy niewielka kropka wielkości ziarenka ryżu położona na środku procesora. Gdy to zrobimy przystępujemy do montażu układu chłodzenia. Kładziemy cooler na procesorze i dociskamy zatrzaski do otworów w płycie głównej, a następnie przekręcamy w stronę przeciwną, niż przy demontażu. Teraz pozostało jedynie podpiąć do płyty głównej przewód zasilający chłodzenie i… gotowe. Właśnie samodzielnie wymieniliśmy procesor w naszym komputerze.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus