Przegrzany procesor – jakie są objawy?

Data: 5 października 2020
Kategoria: Procesory

Niska liczba klatek na sekundę w grach czy po prostu wolne działanie systemu podczas codziennej pracy może wskazywać na przegrzanie procesora naszego komputera. Objawy często mogą być mylące – powolna praca komputera może oznaczać usterkę kilku różnych podzespołów – dlatego dzisiaj skupimy się na diagnozie i remedium na przegrzany procesor CPU w naszym komputerze.

Aby zacząć działać w celu wyeliminowania przegrzewającego się procesora, musimy upewnić się, że to na pewno on jest przyczyną naszych problemów z komputerem. Najprostszym sposobem będzie zmierzenie temperatury CPU, za pomocą jednego z darmowych programów. HWmonitor pozwoli nam zmierzyć temperaturę kluczowych elementów komputera – jeżeli temperatura naszego procesora pod obciążeniem będzie przekraczać 90’c, to należy bezwzględnie działać.

Dobrym początkiem będzie sprawdzenie stanu technicznego naszego układu chłodzenia. W tym celu należy zdjąć boczną pokrywę obudowy i przyjrzeć się, jak wygląda radiator i znajdujący się na nim wentylator. Wszelkie pokłady kurzu w tym miejscu są niezbyt pożądane – utrudniają przepływ powietrza i uniemożliwiają skuteczne oddawanie ciepła przez radiator. Po oczyszczeniu chłodzenia z kurzu należy ponownie sprawdzić poziom temperatur w HWmonitor.

gygabyte wnętrze komputera

Przegrzany procesor – winna może być pasta termoprzewodząca

Jeżeli problem dalej występuje, mimo wentylatora pracującego z czystym i wolnym od kurzu radiatorem, konieczna może być wymiana pasty termoprzewodzącej. Dokładne wskazówki dotyczące demontażu chłodzenia z powierzchni procesora znajdziecie w tym poradniku jak wymienić procesor. Po zdjęciu coolera niezbędne jest bardzo dokładne wytarcie resztek starej pasty termoprzewodzącej, zarówno z radiatora, jak i z procesora. Nie trzeba korzystać z żadnych rozpuszczalników i w większości przypadków pasta termoprzewodząca łagodnie zejdzie z obu powierzchni, bez zostawiania problematycznych resztek.

Po dokładnym pozbyciu się starej pasty termoprzewodzącej pora na nałożenie nowej. Na górnej części procesora wystarczy umieścić niewielką kropkę wielkości ziarenka ryżu – należy pamiętać, żeby nie przesadzić z jej ilością, bowiem nadmiar pasty termoprzewodzącej może utrudnić przewodnictwo cieplne i uniemożliwić wydajne chłodzenie procesora. Na to wszystko zakładamy układ chłodzenia i blokujemy w odpowiedni sposób.

Po prawidłowo przeprowadzonej wymianie pasty termoprzewodzącej, ze sprawnym wentylatorem i czystym radiatorem, temperatura naszego procesora w stresie powinna wrócić do normy (60-75’C) – taki zakres będzie jak najbardziej ok. Jeżeli zależy nam na jeszcze mniejszej ilości ciepła, możemy skusić się na zakup lepszego chłodzenia, z większym radiatorem i wydajniejszym wiatrakiem.

Jestem pasjonatem technologii AGD i sprzętów, które upraszczają codzienne życie. Testuję różne urządzenia, szczególnie te, które integrują się z systemami smart home. Moim celem jest pomagać ludziom wybierać najlepsze rozwiązania do ich domów, które są zarówno funkcjonalne, jak i oszczędne.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus