Nieustanne użytkowanie sprzętów elektronicznych może niekiedy doprowadzić do zwarcia czy przegrzania. Niezależnie czy jest to laptop, telefon czy ładowarka, należy podjąć odpowiednie kroki, by na przyszłość uniknąć nadmiernego grzania urządzenia. By procesor zaś działał odpowiednio i została mu zapewniona stabilność, warto zadbać o regularne usuwanie ciepła. Proces ten wymaga kilku kroków, które poprzez systematyczność, poprawią działanie narzędzi.
Czy grzanie się procesora jest normalne?
Otóż, i tak i nie! Podczas ciągłej pracy procesora, generowane jest ciepło. Jako sprzęt w pełni elektroniczny, wymaga ciągłego przepływu prądu. Część energii elektrycznej, przemienia się w cieplną, na skutek czego rdzeń CPU ulega nagrzaniu. Rosnąca temperatura jest więc zjawiskiem całkowicie naturalnym. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy wzrost temperatury gwałtownie rośnie. Symptomy te mogą świadczyć o poważnych zmianach i problemach. Nie można ich zatem bagatelizować. Im szybciej zaczniemy przeciwdziałać problemowi przegrzewania się procesora, tym lepiej. Nie narazimy się na naprawdę u serwisanta, tym samym unikniemy dodatkowych kosztów.
Przyczyny przegrzewania się sprzętów elektronicznych
Nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź na pytanie o rzeczywisty powód zbyt wysokiej temperatury. Nieodpowiednie warunki, niewłaściwe parametry zasilania czy zbyt duże przeciążenie niekorzystnie wpływają na stan naszego urządzenia. W każdym z przypadków, urządzenie wraz z nagłym skokiem temperatury, przestaje prawidłowo działać i powinno zostać chwilowo w stanie spoczynku. Zobacz z nami, dlaczego twój procesor nieustannie się przegrzewa i sprawdź jak sobie z tym poradzić!
Domowy obowiązek
Nie ograniczaj codziennych czy cotygodniowych obowiązków do ogólnego posprzątania mieszkania. Sprzęt elektroniczny także wymaga dbałości i swego rodzaju pielęgnacji, dlatego nie pomijaj procesora! Kurz ma nieciekawą tendencję do pokrywania każdej możliwej, wolnej przestrzeni grubymi warstwami. Z łatwością przedrze się w każdy zakamarek, a tym bardziej gdy mówimy o elektronice. I choć procesor jest zaopatrzony w specjalny wentylator, którego zadaniem jest jego chłodzenie, jeśli na jego łopatkach oraz żebrach radiatora, osiądzie brud, może dojść do przegrzania. Regularnie sprawdzaj stan czystości.
Czysty wentylator i pozostałe części składowe, to podstawa prawidłowego działania procesora. Jeżeli jednak w urządzeniu nie zostanie zainstalowana wystarczająca ilość wentylatorów, ciepłe powietrze nie opuści skrzynki w odpowiednio szybkim czasie. Wypolerowany sprzęt nie będzie zatem pomocny…
Zużyta pasta termoprzewodząca
Dbałość o sprzęt pozwoli nam uniknąć problemów technicznych. W przypadku procesorów, istotnym jest regularne sprawdzanie stanu pasty termoprzewodzącej. Substancja ta, umożliwia transfer ciepła z rdzenia do części, w której znajdziemy blok chłodzący. Z czasem jednak ulega całkowitemu z użyciu i wymaga uzupełnienia.
Hardware a software
Sumienne „opiekowanie się” sprzętem elektronicznym jest tak samo istotne jak dbałość o oprogramowanie. Działania antywirusowe to konieczność. Niekiedy nieświadomie narażamy się na ryzyko ściągnięcia złośliwego oprogramowania czy wirusa. Co za tym idzie? Wirusy negatywnie oddziałują na procesor i potrafią całkowicie go obciążyć.
Komputer specjalistyczny a przegrzewanie
Zakup komputera czy telefonu zwykle opiera się na wcześniejszym researchu i dokładnym przeanalizowaniu specyfikacji urządzenia pod twoje wymagania i oczekiwania. W przypadku komputerów nastawionych na grafikę komputerową czy montaż filmów, zwykle są one bogate w procesor z górnej półki. Pracuje on wówczas na maksymalnych obrotach. Niewystarczający system chłodzenia może doprowadzić do nadmiernego przegrzewania się.
Kiedy temperatura stanowi problem?
Tak jak zostało to wspomniane, wzrost temperatury jest czymś normalnym. Dopóki nie przekroczy ona pewnej granicy, nie ma powodów do zmartwień. Gdy jednak nastąpi maksymalne przegrzanie się procesora, zauważalne będą zmiany w funkcjonowaniu sprzętu. Jeżeli nie zapewnisz odpowiednich warunków, aplikacje mogą wówczas ulec zawieszeniu, system będzie się zacinał, a jakikolwiek ruch będzie mocno ograniczony. W sytuacji krytycznej, procesor wraz z komputerem wyłączą się.
Jak sprawdzić temperaturę?
Przegrzewanie sprzętu elektronicznego stanowi dość powszechny problem użytkowników, tym samym jest bardzo szkodliwe. Faktem jest, iż procesor nie zacznie się przegrzewać wyłącznie poprzez samo jego uruchomienie. Odpalenie konkretnych programów czy wzmożona aktywność z pewnością sprawią, iż komputer zacznie pobierać więcej prądu. Gdy zauważysz pierwsze oznaki zbyt wysokiej temperatury, warto sprawdzić jej dokładny pomiar. Z pomocą przyjdą specjalistyczne programy do diagnostyki. Zwykle są one darmowe i bardzo proste w obsłudze. Dodatkowo wskażą nam parametry pracy karty graficznej, pamięci RAM czy wentylatorów. Pamiętaj, by korzystać z pomocy specjalistów, nie rozkręcaj procesora na własną rękę!
0 komentarzy