Co wybrać – procesor używany czy nowy?

Data: 6 października 2020
Kategoria: Procesory

Zakup procesora może spędzać sen z powiek. To jeden z najważniejszych podzespołów komputera, którego wydajność jest kluczowa dla działania zestawu – zarówno podczas prostych czynności biurowych, jak i w czasie grania w wymagające gry w wysokiej rozdzielczości. Dodatkowym problemem mogą być zawrotne ceny CPU – najlepsze jednostki mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Rozwiązaniem problemu wysokiej ceny może być zakup używanych podzespołów, które potrafią być nawet kilka razy tańsze niż fabrycznie nowe odpowiedniki. Nie mamy wtedy jednak żadnej gwarancji na zakupiony produkt i w przypadku ewentualnej awarii zostajemy z niczym. Czy mimo to warto decydować się na zakup używanego procesora? Jakie jest rzeczywiste ryzyko i co warto wiedzieć przed zakupem?

komputer stacjonarny

Procesor używany czy nowy – oto jest pytanie

Wiele osób może obawiać się zakupu używanego procesora ze względu na brak gwarancji, który stawia nas w problematycznej sytuacji w momencie awarii podzespołu. Ten strach jest w większości przypadków zupełnie bezpodstawny. Dzisiejsze procesory należą do podzespołów najmniej narażonych na awarie. Odpowiednie zabezpieczenia chronią CPU przed przegrzaniem, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia w wyniku zbyt wysokiej temperatury. Jeżeli mamy pewność, że procesor nie brał udziału w ekstremalnym podkręcaniu – np. z użyciem ciekłego azotu i suchego lodu – to ryzyko uszkodzenia rdzenia jest naprawdę minimalne.

W większości przypadków, procesor po przegrzaniu lub kontakcie z dużymi siłami mechanicznymi, ulega trwałemu uszkodzeniu, które całkowicie uniemożliwia jego pracę. To znacznie zmniejsza ryzyko trafienia na wadliwy egzemplarz. Procesory to bardzo zaawansowane układy, wykonane w technologii nawet kilku nm. Drobne odstąpienie od normy w parametrach pracy rdzenia uśmierca go permanentnie. Dlatego kupując używany procesor na aukcji internetowej, prawie zawsze możemy być spokojni, że nie zaskoczy nas niechcianą usterką.

procesor uzywany czy nowy

Procesor używany – nie gorszy niż nowy

Kupno używanego procesora będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku ograniczonego budżetu. Takie podzespoły są bowiem znacznie tańsze od nowych, a nie wykazują żadnej różnicy podczas codziennego użytkowania. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy wykorzystać np. do wzmocnienia zestawu komputerowego z „innej strony”, inwestując większą kwotę np. w lepszą kartę graficzną lub więcej pamięci RAM. Sam CPU niezwykle rzadko samoistnie ulega awarii, dlatego jeżeli kupimy sprawny procesor używany, nie musimy się obawiać, że podczas codziennego użytkowania nagle przestanie działać.

Jestem pasjonatem technologii AGD i sprzętów, które upraszczają codzienne życie. Testuję różne urządzenia, szczególnie te, które integrują się z systemami smart home. Moim celem jest pomagać ludziom wybierać najlepsze rozwiązania do ich domów, które są zarówno funkcjonalne, jak i oszczędne.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus