Smartfony i inne urządzenia mobilne towarzyszą nam niemal na każdym kroku, o czym znakomicie wiedzą hakerzy i cyberoszuści. Jak skutecznie chronić swoje dane przed kradzieżą i zabezpieczyć się przed innymi szkodami wyrządzanymi przez przestępców? Jednym z możliwych rozwiązań jest zainstalowanie antywirusa na smartfonie. Czy to rzeczywiście dobry pomysł?
Czy antywirus na telefonie z Androidem jest faktycznie niezbędny? Jaki program zapewniający bezpieczeństwo w sieci okaże się lepszym wyborem – darmowy czy płatny? A może inwestowanie w antywirusa to tylko marnowanie pamięci urządzenia i zbędny wydatek? Poznaj kilka faktów, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Czy antywirus jest rzeczywiście potrzebny na smartfonie?
To, czy program antywirusowy okaże się przydatny, zależy od sposobu użytkowania urządzenia. Jeśli korzystając ze smartfona, często klikamy w podejrzane linki, wchodzimy w dziwacznie brzmiące SMS-y, odwiedzamy pirackie strony i pobieramy aplikacje lub inne pliki z nieznanych źródeł, lepiej zainwestować w dobry program antywirusowy. Takie oprogramowanie niekoniecznie wychwyci jednak wszystkie zagrożenia – antywirusy na smartfony działają z gorszym rezultatem niż te zaawansowane stworzone z myślą o komputerach. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem ochrony danych w internecie jest rozsądne korzystanie z sieci, mając na uwadze ryzyko związane z cyberatakami.
Aby nie dawać szans hakerom, warto pobierać aplikacje z zaufanych źródeł takich jak sklep Google Play. Niestety również w jego przypadku może dojść do nadużyć i mimo starań weryfikatorów zdarzają się ataki poprzez podejrzane, wypełnione wirusami aplikacje. Należy zatem dodatkowo samodzielnie sprawdzić uprawnienia przyznawane apce podczas instalacji. Warto zdobyć jak najwięcej informacji o źródle pochodzenia aplikacji, jej zawartości oraz sposobach udostępniania danych.
Programy antywirusowe na smartfony – lepszy antywirus płatny czy darmowy?
Wszystko zależy od zasobności portfela i potrzeb. Przed zakupem i pobraniem konkretnego programu trzeba mieć świadomość, że często płatne antywirusy w zasadzie niewiele różnią się od tych oferowanych za darmo. Część z nich zawiera tylko kilka dodatkowych funkcji, takich jak czyszczenie dysku ze zbędnych plików. Dobrze jest zatem sprawdzić, jakie możliwości ma dany program i czy nie przepłaci się za parę niezbyt potrzebnych dodatków. Warto inwestować w płatne antywirusy na smartfona z rozszerzonymi funkcjami, np. z ochroną przed SPAM-em, skanowaniem otrzymanych linków, stron www czy zabezpieczeniem mobilnych operacji bankowych. Wówczas wydatek rzeczywiście może się opłacić, choć najlepszą ochroną urządzenia nadal pozostanie ostrożność.
Ceny płatnych antywirusów
Ile kosztują programy antywirusowe na smartfony z systemem Android? Ceny zależą od liczby oferowanych funkcji oraz polityki producenta. Jednym z najtańszych antywirusów, a przy tym skutecznym i regularnie aktualizowanym, jest Kaspersky for Android Premium. Za rok ochrony płaci się tylko 10,81 zł brutto. Droższym rozwiązaniem oferowanym nie tylko dla smartfona, ale również dodatkowo dla jednego komputera, okaże się z kolei ESET Security Pack 1+1. Instalacja to wydatek rzędu 96,86 zł brutto na rok. Przed zakupem konkretnego programu polecamy przejrzeć oferty różnych producentów, by porównać zakresy ochrony i poszukać sposobów na ograniczenie kosztów.
Czy warto instalować antywirus na smartfonie i czy opłaca się sięgać po płatne rozwiązania? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych oraz preferowanych sposobów korzystania z urządzeń. Jeżeli chętnie pobieramy aplikacje z różnych źródeł i nie sprawdzamy wnikliwie ich uprawnień, lepiej zainwestować w płatny program antywirusowy lub zainstalować jego darmowy odpowiednik. Jeśli jednak podchodzimy do korzystania ze smartfona z dużą ostrożnością i skupiamy się na samodzielnej ochronie danych, nie potrzebujemy antywirusów, by zapobiec atakom cyberprzestępców.
0 komentarzy