Gdzie wolno latać dronem, żeby nie mieć kłopotów? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Autor: Michal
Data: 1 października 2020
Kategoria: Drony

Latanie dronem jest coraz popularniejszą rozrywką, nierzadko przyciągającą do siebie całe rodziny. Do zabawy bezzałogowymi maszynami, dającej dużo frajdy, nie należy jednak podchodzić beztrosko. Sterując urządzeniem, trzeba zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dronem nie można latać wszędzie, dlatego warto wiedzieć, które miejsca są dozwolone, a które zakazane. Jak używać urządzenia rekreacyjnie, by nie złamać przepisów polskiego prawa lotniczego? Sprawdź, gdzie wolno latać dronem i jakich miejsc lepiej unikać.

widok z drona

Gdzie można latać dronem rekreacyjnie?

Jeżeli planujemy rekreacyjnie latać dronem, dozwolone będzie to wyłącznie wtedy, gdy dron pozostaje w zasięgu wzroku. Operacja musi zostać przeprowadzona w obecności przynajmniej jednego obserwatora (np. operatora urządzenia) bez przerwy śledzącego latający sprzęt wzrokiem.

W celach rekreacyjnych wolno latać dronem poza terenem zabudowanym. Konieczne jest zachowanie określonej bezpiecznej odległości od przeszkód, ludzi, zwierząt, pojazdów, statków powietrznych oraz budynków niebędących w dyspozycji operatora, chyba że dron waży mniej niż 600 gramów. Można latać minimum 100 metrów (w poziomie) od granic zabudowy miejscowości, osiedla, miasta oraz od zgromadzeń ludzi na wolnym powietrzu. Ponadto najmniejsza dopuszczalna odległość pozioma drona od osób, pojazdów oraz obiektów budowlanych niebędących pod kontrolą lub w dyspozycji operatora urządzenia to 30 metrów.

Jeśli sterujemy sprzętem o wadze poniżej 600 gramów, nie trzeba przestrzegać omówionych wyżej limitów odległości w poziomie. Wciąż jednak należy zachować bezpieczną odległość poziomą od obiektów i osób. Nie można więc latać komuś lekkim dronem bezpośrednio nad głową, niska waga urządzenia pozostaje tu bez znaczenia.

Co więcej, lotów typu FPV (First Person View) zgodnie z prawem nie można wykonywać w odległości poziomej większej niż 200 metrów od operatora i na wysokości wyższej niż 50 metrów ponad poziomem terenu.

płot z drutem kolczastym

Gdzie nie wolno latać dronem?

Bez względu na wagę drona nie można latać rekreacyjnie nad terenami zamkniętymi, wymienionymi w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2019 r. poz. 725, 730 i 1309). Wspomniane tereny mają charakter zastrzeżony z uwagi na bezpieczeństwo i obronność państwa.

Zabronione są więc przeloty dronem nad:

  • miejscami zajętymi pod stanowiska kierowania państwem i dowodzenia wojskiem w razie zagrożenia bezpieczeństwa czy wojny,
  • obiektami telekomunikacyjnymi służącymi do przekazywania tajnych informacji,
  • lotniskami wojskowymi,
  • portami wojennymi,
  • składami i magazynami amunicji i uzbrojenia,
  • kolejowymi terenami zamkniętymi
  • obiektami przeznaczonymi do produkcji materiałów i środków obronnych.

Nie można latać dronem również nad obiektami jądrowymi takimi jak: elektrownia jądrowa, zakład wzbogacania izotopowego, reaktor badawczy, zakład wytwarzania lub przerobu wypalonego paliwa jądrowego, przechowalnik wypalonego paliwa jądrowego, obiektami służącymi do przechowywania odpadów promieniotwórczych (jeżeli wspomniane obiekty są związane z wcześniej wymienionymi miejscami i znajdują się na ich terenie).

Niedozwolone są też rekreacyjne przeloty dronowe nad obszarami, urządzeniami i obiektami takimi jak:

  • porty morskie i lotniska
  • zakłady produkcji specjalnej,
  • zakłady, gdzie prowadzi się prace naukowo-badawcze albo konstruktorskie w zakresie produkcji specjalnej,
  • zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie, urządzenia i sprzęt wojskowy,
  • zakłady bezpośrednio związane z wydobyciem surowców mineralnych o strategicznym znaczeniu dla państwa,
  • obiekty, zakłady i urządzenia o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania aglomeracji miejskich, których uszkodzenie bądź zniszczenie może zagrażać zdrowiu i życiu ludzi oraz środowisku – ujęcia wody, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, ciepłownie, elektrownie,
  • zakłady produkujące, stosujące albo magazynujące w dużych ilościach materiały jądrowe, odpady i źródła promieniotwórcze, materiały toksyczne, wybuchowe, odurzające i chemiczne podatne na wystąpienie pożarów lub wybuchów,

Dronem nie można ponadto latać nad jednostkami wojskowymi i poligonami, a także nad osobami i zgromadzeniami osób na wolnym powietrzu, niebędącymi w dyspozycji ani pod kontrolą operatora urządzenia. Zabronione jest też latanie w strefie EP R40 Słupsk.

Warto wiedzieć, że przeloty dronem w strefie powietrznej R (Restricted Area), obejmującej parki narodowe, mogą legalnie odbyć się wyłącznie za zgodą zarządzającego danym parkiem i na określonych przez niego warunkach.

plot od drona

Drony a strefy powietrzne – jak ułatwić sobie rozpoznanie dozwolonych miejsc?

W przestrzeni powietrznej nad Polską rozciągają się różne strefy, w tym strefy zabronione dla operatorów dronów. Korzystając z aplikacji DroneRadar, można szybko sprawdzić ich zasięg. Narzędzie pomaga latać bezpiecznie i w dozwolonych miejscach, by nie mieć kłopotów z prawem i nie narazić nikogo na szkody. Poza granicami Polski warto używać Google Maps. W aplikacji dostępne są informacje o przepisach związanych z lataniem dronem w danym kraju.

Dronem możemy latać rekreacyjnie w ściśle określonych miejscach i z zachowaniem odpowiedniego dystansu od ludzi i obiektów. Przestrzegając obowiązujących regulacji, nie stworzymy zagrożenia dla innych i nie wyrządzimy szkód. Nie narazimy się również na konsekwencje prawne, które w przypadku lotów dronem w niedozwolonych miejscach mogą być bardzo dotkliwe.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus