Myślisz, że pilotowanie jest zbyt trudne i przez to opóźniasz się z zakupem nowej zabawki? Mamy dobrą wiadomość! Niektóre drony są teraz tak łatwe do pilotowania, że poczujesz się jak profesjonalista od pierwszego lotu. Zebraliśmy dla ciebie kilka porad i modeli, które pomogą bardzo szybko opanować tę umiejętność.
Na co warto zwrócić uwagę
Wybierając najbardziej odpowiedni dron, najważniejsze jest, aby zdecydować, jakie zadania masz zamiar wykonywać za jego pomocą, czego potrzebujesz: prędkości i dużego zasięgu lub zwrotności i dokładności. Po podjęciu decyzji, jaki rodzaj jest odpowiedni dla ciebie, pozostałe kryteria wyboru zależą od rodzaju pracy, dla której kupujesz dron. Spójrzmy na kilka podstawowych cech, na które należy zwrócić uwagę, jeśli planujesz kupić quadrocopter.
Czas w powietrzu
Ta charakterystyka zależy od wielu wskaźników modelu: masy, mocy silników i ich zużycia energii, pojemności wbudowanych lub zainstalowanych akumulatorów. Przy wyborze drona należy spojrzeć na ten parametr, ponieważ jest to bardzo ważne. Jeśli głównym zajęciem jest rozrywka i uczenie się, wystarczy 5-10 minut, jeśli cele są poważniejsze — im większy jest wskaźnik tej cechy, tym lepiej. Jednak naturalnie wpłynie to na cenę.
Wybór pilota
Większość gotowych dronów jest już w zestawie z pilotem, ale jeśli nie ma pilota w zestawie, ten akapit będzie dla ciebie przydatny.
Przy wyborze pilota należy zwrócić uwagę na liczbę używanych przez niego kanałów, a także na dodatkowe funkcje. Konwencjonalne 4-kanałowe nadajniki (piloty) umożliwiają sterowanie tylko silnikami. A już zainstalowana kamera nie będzie działać, nawet jeśli pozwala na to konstrukcja drona. Wymaga to większej liczby kanałów, na przykład 6. Taki pilot będzie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, zwłaszcza jeśli jest zorganizowana funkcja FailSafe lub Return To Home, która wyśle copter do punktu startu w przypadku utraty komunikacji z nadajnikiem.
Niezawodność i przenośność
Bardzo ważne jest, aby dron dla początkujących był niezawodny, przenośny i nie wymagał długich przygotowań do startu. Niezawodność zależy przede wszystkim od użytych materiałów. Muszą być lekkie i wystarczająco mocne, aby wytrzymać obciążenia w locie, a co ważniejsze — obciążenia podczas lądowania.
Materiały kompozytowe zapewniają wymaganą sztywność i wytrzymałość, ale mogą nie być wystarczająco elastyczne i odporne na uderzenia. Materiały polimerowe są w stanie wytrzymać uderzenia, nie pękają podczas odkształcania i zachowują kształt, ale nie są w stanie zapewnić sztywności konstrukcji. Dlatego optymalne jest połączenie polimerów i materiałów kompozytowych.
Czas przygotowania drona do lotu nie powinien przekraczać kilku minut. Szczególnie to jest ważne dla początkujących, aby zbyt długie i trudne startowanie nie spowodowało problemów, które by wynikły przez niedoświadczenie pilota.
Użyteczność i bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo pilota, innych osób i mienia, nad którymi odbywają się loty, należy wziąć pod uwagę przy wyborze drona. Najlepiej wybierać modele z przemyślanym przewodnikiem (instrukcją kierowania) i wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Wśród takich funkcji można wymienić system ostrzegania o niskim poziomie naładowania baterii i jakości komunikacji radiowej, a również automatyczny powrót do punktu startowego w przypadku utraty komunikacji lub krytycznego rozładowania baterii.
Inną ważną funkcją jest możliwość ustawienia maksymalnej odległości od punktu startowego. Pozwala stworzyć wirtualny obwód, za którego granicy dron nie może latać. Zapewni to bezpieczeństwo mienia i ludzi na terenach przyległych do miejsca filmowania. Dostępność funkcji bezpieczeństwa znacznie zmniejszy ryzyko związane z ewentualnym wlotem drona tam, gdzie nie powinien.
Najlepsze modele dronów dla początkujących pilotów
Syma X5C
Dobry i niezawodny dron dla początkujących za niewielkie pieniądze. Świetny jest, aby nauczyć się latać, wykonywać akrobacje w powietrzu i doskonale lądować. Dron idealna wersja pierwszego urządzenia. I należy traktować go wyłącznie jako urządzenie dla początkujących. Jego głównymi zaletami są: wytrzymałość (która jest bardzo ważna dla początkujących), łatwość sterowania i stabilność w locie. Również jest tani – około 250 zł, a części dodatkowe do niego też są w niskiej cenie.
Waga: 300g
Kamera: 2 MP
Rozdzielczość wideo: 720p
Czas lotu: ok. 7 minut
Maksymalny zasięg: 50 m
DJI Spark
To jest miniaturowy dron dla początkujących, który jest łatwy w operowaniu. Zalecamy ten model tym, kto ceni kompaktowość. On świetnie umieści się w ręce, a przenosić go można w niewielkim plecaku. Oprócz tego jest składany, więc jego i tak małe gabaryty można jeszcze zmniejszyć. W tym dronie po raz pierwszy została przedstawiona funkcja sterowania gestami. Ona robi proces operowania lotem bardzo łatwym, co jest ważne dla tych, kto tylko poznaje świat dronów.
Waga: 300g
Kamera: 12 MP
Rozdzielczość wideo: 1080p
Czas lotu: ok. 15 minut
Maksymalny zasięg: 500 m
DJI Tello (Ryze)
Doskonały dron dla początkujących. Ultra niedrogi w cenie zaledwie 450 zł, Tello dostępny jest dla każdego budżetu, ale to nie znaczy, że oszczędzasz na technologii. Mimo że Tello jest mini dronem, wciąż jest wyposażony w zaawansowaną technologię DJI, dzięki czemu może łatwo latać, a jest gotowy do lotu prosto z pudełka. 5-megapikselowy aparat Tello, jeden z najlepszych początkujących dronów z aparatem, dodaje zupełnie nowy wymiar do twoich selfie.
Ponadto funkcje bezpieczeństwa, takie jak ochrona śmigła i solidna konstrukcja sprawiają, że jest idealnym pierwszym dronem dla początkujących pilotów doskonalących swoje umiejętności.
Waga: 80g
Kamera: 5 MP
Rozdzielczość wideo: 720p
Czas lotu: ok. 13 minut
Maksymalny zasięg: 100 m
Początkujący w dziedzinie dronów musi od czegoś zacząć. Twój pierwszy dron jest niezbędny przede wszystkim po to, aby nauczyć się kontrolować lot drona, a zatem będzie to obraźliwe, jeśli wydasz na zakup zaawansowanego quadkoptera z kamerą kilka tysięcy złotych, a w końcu natychmiast go złamiesz.
Wszystkie powyższe modele są tworzone z myślą o początkujących. Zaufaj najlepszym i będziesz pilotować jak profesjonalista w krótkim czasie!
0 komentarzy