Smartfony są wartościowe i niezbędne w życiu każdego nowoczesnego człowieka. W nich są cenne informacje, wspomnienia, notatki, zdjęcia. Co najważniejsze: możemy skontaktować się z inną osobą z każdego miejsca i w każdą chwilę. Dlatego musimy dbać o to, aby nie utracić tej możliwości. Na pewno każdy z nas zauważał, że czasami smartfon się przegrzewa. Zwykle to normalne zjawisko. Natomiast jeżeli taka sytuacja pojawia się zbyt często, musimy zwrócić na nią uwagę.
Dlaczego nasz smartfon się przegrzewa?
- Zbyt intensywne wykorzystanie urządzenia
- Wpływ czynników zewnętrznych
- Nieprawidłowe ładowanie
- Awaria systemu operacyjnego
- Usterka sprzętu
Co należy zrobić:
- Gry, filmy, ciężkie aplikacje i włączone dodatkowe funkcje zwiększają obciążenie procesora. Przy zbyt intensywnym wykorzystaniu musimy robić chociażby małe przerwy. Wyłączyć internet, Bluetooth, GPS. To nie tylko sprawia, że telefon się rozgrzewa, ale także wyczerpuje baterię.
- Jeśli telefon znajduje się w bezpośrednim świetle słonecznym, w kieszeni, pod kocem lub w ciasnym pokrowcu, może to również spowodować wzrost temperatury. Nie zostawiaj telefonu leżącego na słońcu. Jeśli na plaży lub na pikniku wkładasz urządzenie do torby, nie zostawiaj go na górze, lepiej włożyć głębiej. Włącz automatyczne blokowanie ekranu, aby w kieszeni nie uruchamiał się przypadkowo aparat, połączenie, inne aplikacje. Lepiej trzymać telefon w rękach, jeśli pobierasz ciężkie pliki.
- Przegrzanie może wystąpić z powodu niskiej jakości ładowarki, która mogła zostać uszkodzona lub jest nieoryginalna. To może spowodować poważną awarię telefonu. Najlepiej kupić nową oryginalną ładowarkę, aby nie uszkodzić urządzenie. Również staraj się nie uruchamiać gry lub pobierać pliki, gdy telefon jest ładowany.
- Podwyższona temperatura urządzenia może być wynikiem nieprawidłowego działania systemu operacyjnego lub wbudowanego w niego oprogramowania. Ponadto z biegiem czasu w systemie operacyjnym gromadzą się resztkowe pliki i inne śmieci programowe, które mogą również przyczyniać się do ogrzewania. Należy wyjaśnić, czy telefon jest zaktualizowany do ostatniej wersji oprogramowania. Następnie możesz ponownie uruchomić urządzenie, a także wyczyścić jego ot zbędnych śmieci. Jeśli to nie pomaga – musisz wyzerować smartfon, ale pamiętaj o wcześniejszym zachowaniu ważnych plików.
- Jeśli wszystkie powyższe problemy są rozwiązane, nie zostaje nic innego, jak potencjalną przyczyną może być usterka sprzętu. Uszkodzenie fabryczne lub fizyczne może prowadzić do zakłócenia normalnej wymiany ciepła. Zwróć urządzenie do sklepu gwarancyjnego lub zanieś je do centrum serwisowego.
Zalecenie:
Pamiętaj o racjonalnym wykorzystaniu swojego smartfonu. Nie zostawiaj włączonymi dodatkowe funkcje, jeśli nie ma w tym czasie w nich potrzeby. Unikaj bezpośredniego promieniowania słonecznego. Ładuj swój telefon poprawnie. Używaj programu antywirusowego i specjalnego programu do ochłodzenia. Zużywaj mniej energii – tryb niskiego zużycia energii na iPhonie i tryb oszczędzania energii na Androidzie zmniejszają zużycie energii przez telefon, a także pomagają wydłużyć żywotność baterii.
Zapobieganie jest często lepsze niż leczenie, nawet jeśli chodzi o przegrzanie telefonu. Rozwijanie podstawowych nawyków związanych z pielęgnacją telefonu naprawdę ma znaczenie, jeśli chodzi o przedłużenie żywotności telefonu lub o tym, żeby nie trzeba było go całkowicie wymieniać.
0 komentarzy