Dlaczego dron nie lata – prawdopodobne przyczyny irytującej usterki

Autor: Alina
Data: 15 lipca 2020
Kategoria: Drony

Kupiłeś dron, znalazłeś już miejsce, gdzie można go wypróbować, jesteś gotowy do lotu i…dron nie lata. Nie przejmuj się – to nie jest rzadkością. Za chwilę ci powiemy, w czym może być problem tej usterki.

Źle zamontowane śmigła

Nieprawidłowo zamontowane skrzydła mogą skutkować niepowodzeniem wzlotu tej zabawki. To jest jeden z tych najprostszych problemów pod względem ich rozwiązania. 

Zrozumieć, jak prawidłowo zainstalować śmigła, jest bardzo łatwe. Sprawdź oznakowanie na nich, a także oznaczenia na belkach – muszą pasować. Najprawdopodobniej śmigło, które powinno obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zostało umieszczone na silniku obracającym się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (lub odwrotnie). W rezultacie kierunek obrotu śrub okazał się nieprawidłowy. Z tego powodu dron nie jest w stanie wystartować.

Dokładnie przeczytaj instrukcję – dla każdego modelu jest dobrze opisany proces ustawienia śmigieł. Pamiętaj, że powinny oni swobodnie się obracać, nawet z lekkiego rozdmuchiwania. Wszystkie śruby powinny być umieszczone w określonej kolejności, ustalonej przez producenta. Jeśli łopatki twojego drona obracają się, ale nadal nie startują, być może problem kryje się w niskim poziomie naładowania baterii.

Samolotowy silnik turbowentylatorowy

Panel sterowania i baterie

Jeśli dron nie chce się unieść, a śmigła są zamontowane prawidłowo, możliwe, że przyczyna tej usterki jest banalna – nieprawidłowe ustawienie panelu sterowania lub zużyte baterie. Zamień baterie na nowe, wyzeruj panel sterowania i ustaw go zgodnie z instrukcją (w każdym modelu proces ustawienia się różni).

Jeśli wymiana baterii i prawidłowo przeprowadzona procedura inicjalizacji nic nie dały, problem należy szukać w przewodach i kontaktach, innymi słowy, wewnątrz pilota. Może chodzi o utlenione baterie. W takim przypadku należy je wymienić i wytrzeć kontakty.

Awaria silnika

Jeśli dron już latał wcześniej z tym silnikiem, najprawdopodobniej chodzi o awarię. Konieczne jest sprawdzenie elementów, dzięki którym pracuje silnik. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan przewodów, które łączą go z dronem. Uszkodzone należy wymienić. Niezawodnym sposobem na usunięcie takiej usterki będzie wizyta w centrum serwisowym. Wykwalifikowani i wyszkoleni mechanicy wymienią spalony silnik w ciągu kilku minut, a ty ponownie będziesz mógł cieszyć się lataniem z dronem.

Dron leci nad górami

Usterka elektroniki

Śmigła są zainstalowane zgodnie z instrukcją, baterie są wymienione, pilot działa poprawnie i silnik pracuje jak nowy? Pewnie przyczyną niepowodzenia lotu jest usterka elektroniki. Jednak w tym przypadku nie możesz już naprawić tego samodzielnie.

Jeśli dron startuje bokiem lub nie leci w ogóle, a przyczyną tego jest awaria elektroniki, to tutaj obowiązkowo zaleca się kontakt ze specjalistami. Tylko wtedy, gdy użytkownik jest dobrze zorientowany w urządzeniu mechanizmu modelu, może sam spróbować rozwiązać problem.

Wszystkie modele są różne i chociaż są one połączone z ogólnymi zasadami pracy, ale elektroniczne wypełnienie, inteligentne tryby, ustawienia sterowania różnią się czasami kardynalnie. Jednak to są najczęstsze przyczyny związane z niepowodzeniem lotu drona. Mamy nadzieje, że twoja znajomość z  tym urządzeniem przyniesie ci tylko pozytywne emocje i doświadczenie. Nie martw się, jeżeli coś się nie uda – zawsze można naprawić sytuację.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus