Robot odkurzający a odkurzacz pionowy – co sprawdzi się lepiej?

Autor: Alina
Data: 15 lipca 2020
Kategoria: Odkurzacze

Marzeniem wielu ludzi jest nacisnąć przycisk i położyć się na kanapie, obserwując, jak technika wykonuje swoją pracę samodzielnie. Robot odkurzający naprawdę jest w stanie ułatwić sprzątanie. Jednakże, chociaż producenci ciężko pracują nad ich udoskonaleniem, urządzenia te nie mogą być jeszcze nazwane uniwersalnymi i istnieje wiele ograniczeń w ich stosowaniu. Dlatego wiele użytkowników są na stronie innego nowego sprzętu – odkurzacza pionowego. Nie jest samodzielny, ale wygodny w użytkowaniu i sprawdzi się w każdym mieszkaniu.

Co sprawdzi się lepiej u ciebie? Musisz zdecydować, biorąc pod uwagę kilka rzeczy. 

Robot odkurzający: cichy i samodzielny

Są ludzie, dla których robot jest prawie jedyną opcją. Niektórym zwykle odkurzanie nie jest możliwe ze względu na wiek lub stan zdrowia. A jednak automatyzacja musi być monitorowana, ponieważ robot może gdzieś utknąć, ugryźć coś lub przewrócić się na siebie — wtedy czyszczenie ustaje, a właściciel musi zadbać o niego. Dostępne są modele ze sterowaniem zdalnym i zaplanowaniem sprzątania, czyli można zaprogramować parametry czyszczenia, w tym czas i zakres.

Powszechne jest przekonanie, że jakość czyszczenia wytwarzanego przez robota jest niższa niż w przypadku modeli klasycznych. Jednak to jest błędne myślenie, ponieważ robot odkurzający ma wiele czujników, które pozwalają na dokładniejsze czyszczenie powierzchni bez przechodzenia przez to samo miejsce kilka razy, czyszczenie trudno dostępnych miejsc, czyszczenie na mokro, a nawet dezynfekcję powierzchni.

Bateria jest zdecydowanym plusem tego sprzętu. Mogą pracować co najmniej 60 minut na jednym ładowaniu, a w ciągu pracy wracać na stację dokującą i bezproblemowo kontynuować czyszczenie powierzchni.

Robot odkurzający zaplątany w kable

Odkurzacze pionowe: uniwersalne i potężne

Odkurzacze pionowe cechują się swoją wielofunkcyjnością. Często są sprzedawane modele chociażby 2w1 czy 3w1, co umożliwia czyszczenie nie tylko podłogi, ale również dywanów, mebli, samochodu, a nawet klawiatury. Są wygodne i doskonale nadają się do codziennego sprzątania, a dla rodzin z dziećmi będą sprzętem marzeń. Dobrze sobie radzą też z odkurzaniem sierści. Są proste w użytkowaniu, chociaż czasami ich waga może skutkować problemy – szybciej się zmęczysz i skończysz sprzątanie. Świetnie się nadają do odkurzania na sucho i mycia podłogi jednocześnie.

Ich wadą jest bateria, gdyż nie są zasilane od sieci. Zdecydowanie, w tym jest plus: nie musisz martwić się o kablu. Większość modeli mają baterię, której wystarczy na około 30 minut pracy. Później ponownie trzeba naładować akumulator. Jeśli zapomnisz o tym, sprzątanie w tym czasie jest niemożliwe. Producenci dbają o ten czynnik i coraz więcej są dostępne modele z baterią dodatkową, co jest rozwiązaniem tego problemu.

Robot odkurzający a odkurzacz pionowy

Cechy wspólne:

  • moc ssania (w zależności od modelu, ale silniki elektryczne w takich urządzeniach dają mniej więcej wskaźnik na jednym poziomie);
  • niezależność od gniazdka podczas czyszczenia;
  • mały pojemnik na śmieci (zwykle do 1 litra);
  • kompaktowość – możliwe jest przechowywanie prawie w każdym dostępnym miejscu;
  • dostępność modeli z czyszczeniem na sucho i na mokro.

Czym się różnią:

  • zasada działania (odkurzacz pionowy jest ręczny — czyszczenie należy wykonać samodzielnie);
  • żywotność baterii (robot czyszczący znacznie rzadziej wymaga ładowania i często sam jest w stanie dotrzeć do stacji dokującej po czyszczeniu);
  • uniwersalność (odkurzacz pionowy może być dodatkowo używany do czyszczenia wnętrza samochodu i mebli tapicerowanych, a roboty nie mogą).
Robot odkurzający stojący na podłodze, widok z góry

Dokonując wyboru między odkurzaczem pionowym a robotem, kupujący musi zdecydować, co jest dla niego ważniejsze: zaoszczędzony czas, wysoka wydajność czyszczenia, dostępność dodatkowych funkcji, trybów pracy, praca zgodnie z harmonogramem i zdalne sterowanie urządzeniem lub niski koszt. W przypadku wyboru odkurzacza stosunek ceny do jakości działa w pełni. Koncentrując się na tych głównych wskaźnikach, wybór pozostanie tylko według modelu urządzenia, na postawie niezbędnych potrzeb. A tak naprawdę, zalecamy kupić jeden i drugi rodzaj odkurzaczy – w zestawie będą najlepszymi pomocnikami w utrzymywaniu codziennego porządku.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus