Odkurzacz pionowy dla alergika – czym kierować się podczas zakupu?

Autor: Michal
Data: 15 lipca 2020
Kategoria: Odkurzacze

Odkurzacz pionowy na dobre zagościł wśród sprzętów do sprzątania domu. Jest znacznie wygodniejszy, lekki i kompaktowy, a do tego producenci wciąż go udoskonalają, więc najnowsze modele nie różnią się efektywnością od tradycyjnych poprzedników. W procesie optymalizowania funkcji odkurzaczy pionowych, nie mogło zabraknąć udogodnień dla alergików. Zatem – na co zwrócić uwagę podczas zakupu, kiedy borykamy się z alergią?

Filtr

Odkurzacz pionowy a typ filtra

Skuteczność odkurzacza opiera się na działaniu jego systemu filtracyjnego. Wyróżniamy trzy typy filtrów, które różnią się poziomem wyłapywania i zatrzymywania zanieczyszczeń. Filtrowanie odbywa się w dwóch miejscach w odkurzaczu: w okolicy silnika, aby zabezpieczać go przed pyłami, a drugi u wylotu powietrza, aby tam zbierać drobiny kurzu.

Najstarszą formą filtracji są filtry tekstylne wykonane z fizeliny, pianki bądź włókien syntetycznych. Są stosowane zarówno jako zabezpieczenie wlotowe i wylotowe. Oczywistą wadą takiego rozwiązania jest konieczność częstej wymiany filtrów i obcowania z dużą ilością pyłu, co nie sprawdzi się u alergików. Jeśli jednak z jakiegoś powodu musimy korzystać z takiego odkurzacza, lepiej, żeby posiadał worek. Bezworkowe urządzenia gromadzą brud w całym wnętrzu, a kurz przedostaje się we wszystkie zakamarki. Takie odkurzacze wymagają mycia i narażają alergików na zaostrzenie objawów alergii.

Drugim typem filtracji są odkurzacze wyposażone w system wodny. Ich skuteczność z perspektywy oceny antyalergicznej jest dużo wyższa. System polega na tym, że kurz i roztocza są od razu zatrzymywane w cieczy, ponieważ zbiornik na brud jest wypełniony wodą. Takie urządzenia posiadają najczęściej funkcje piorące, mogą być wykorzystywane do usuwania mokrych zanieczyszczeń, np. kałuż, poradzą sobie także z praniem dywanów i są bardzo pomocne, gdy alergik posiada zwierzę domowe. Pionowe odkurzacze wodne mają często wbudowane dodatkowe systemy filtrujące, np. filtr węglowy albo antyalergiczny filtr HEPA, ponieważ są projektowane właśnie z myślą o alergikach. Wadą i niedogodnością tych urządzeń jest konieczność dokładnego czyszczenia – pozostawiona w zbiorniku woda w połączeniu z brudem, szybko stanie się źródłem nieprzyjemnego zapachu, a także środowiskiem rozwoju bakterii i grzybów.

Robot odkurzający zaplątany w kable

Filtr HEPA

Najważniejszym pojęciem, które powinno zainteresować alergików przy zakupie odkurzacza pionowego, jest filtr HEPA. Ta rewolucyjna technologia pozwoli uporać się z kluczowym problem, jakim są nieprzyjemne następstwa alergii na kurz czy roztocza. Jest to najbardziej zaawansowany system filtrujący i nie ma sobie równych, jeśli chodzi o pochłanianie niechcianych zanieczyszczeń. HEPA (High Efficiency Particulete Air Filter) to rozwiązanie, które zapewnia filtrację na poziomie bliskim 100% i nie jest to żadne oszustwo ani chwyt marketingowy, ale skuteczność potwierdzona niezależnymi badaniami naukowymi. Niedowiarków przekonać może historia filtrów – zostały opatentowane przez Amerykanów już w latach 40. i były wykorzystywane w tamtejszych elektrowniach jądrowych do ochrony przed cząstkami radioaktywnymi. 

Filtry te zbudowane są włókien o różnej wielkości porów, w zależności od oznaczeń, możemy spodziewać się niewielkich różnic w dokładności filtrowania. Skala podziału zaczyna się od H10, a kończy na H14, przy czym wielkość H13 filtruje powietrze w 99,95%. Wskutek zmiany nomenklatury, filtry noszą obecnie nazwę EPA. E10, E11, E12 są skuteczne odpowiednio w 85%, 95% oraz 99,5%. Warto dodać, że skuteczność jest określana dla rozmiaru cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, natomiast wszystkie większe i mniejsze cząsteczki są usuwane z większą skutecznością. System radzi sobie z popularnymi alergenami, takimi jak komórki grzybów i pierwotniaków, sierść zwierząt, pyłki roślin, pleśń, zarodniki grzybów, roztocza kurzu i odchody roztoczy.

Wadą filtrów HEPA jest wysoka cena (ok. 200 zł za sztukę), jednak ich trwałość sięga nawet 3 lat, więc zakup wiąże się jednorazowym wydatkiem.

Stary odkurzacz leżący na podłodze

Szczelność odkurzacza i dodatki

Aspektami, które bywają pomijane w wyborze odkurzacza dla alergików są budowa urządzenia i dodatkowe akcesoria, w które można zaopatrzyć odkurzacz pionowy. Niestety nie ma wyznaczonych parametrów, które określałyby szczelność odkurzaczy, ale należy zwrócić uwagę, że nawet najdoskonalszy system filtrujący nie uchroni nas przed zanieczyszczeniem powietrza, jeśli przez szpary w urządzeniu będzie wydobywał się kurz. Dodatkami ułatwiającymi sprzątanie, szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami psów lub kotów, będą turboszczotki i końcówki, które usuną sierść i kurz z dywanów oraz mebli tapicerowanych.

Jak widać, odkurzacz pionowy posiada równie rozległy wachlarz opcji, które sprawdzą się w domu alergika. Jeśli zależy ci na skutecznym urządzeniu, nie musisz rezygnować z nowoczesnej formy, ponieważ niczym nie odbiega on tradycyjnych rozwiązań. Wybór dodatkowych cech odkurzaczy, takie jak system zasilania czy poziom hałasu, zależą już wyłącznie od twoich preferencji i nie mają wpływu na skuteczność oczyszczania powietrza.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus