Jak działa procesor – jak jest zbudowany?

Data: 16 września 2020
Kategoria: Procesory

Gdyby można byłoby zrobić konkurs na najważniejszy element komputera, procesor – CPU (Central Processing Unit) miałby spore szanse na zajęcie pierwszego miejsca. Ten mały kwadracik, przykryty blaszką i spoczywający pod wydajnym układem chłodzenia, jest mózgiem całego zestawu komputerowego. Jak działa procesor? Za co odpowiada? I Jak jest zrobiony? Przyjrzyjmy się mu.

Jak zbudowany jest procesor?

Procesor ma formę zaawansowanego układu scalonego. Jego główny element to monokryształ krzemu połączony z warstwami półprzewodników, które tworzą sieć nawet kilku miliardów tranzystorów. Obwody procesora wykonane są z miedzi i aluminium – czyli metali o dobrym przewodnictwie elektrycznym. Wykończenia procesora wykonane są ze złota – ze względu na właściwości przeciwutleniające. Wydajność procesora odzwierciedla szybkość z jaką wykonuje poszczególne polecenia, zależy ona od czasu trwania jednego taktu – więc im większa częstotliwość występowania taktów (im większe jest taktowanie) tym procesor jest wydajniejszy.

Procesor umieszczany jest w sockecie płyty głównej – specjalnym gnieździe wyposażonym w specjalne igły, wpasowujące się w styki na spodzie procesora. Dla przykładu – procesor do socketu LGA1366 ma 1366 styków. Na górze procesora umieszczana jest pasta termoprzewodząca umożliwiająca skuteczne oddawanie ciepła. Na nią z kolei zakładane jest chłodzenie – dzisiaj najczęściej są tą układy aktywne, składające się z metalowego radiatora i wentylatora pomagającego oddawać ciepło do otoczenia.

Jak działa procesor – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Na szczęście, chcąc kupić procesor, nie musimy zaprzątać sobie głowy większością tych informacji. Przed zakupem powinniśmy jednak wiedzieć kilka drobnych rzeczy. Aby procesor można byłoby w ogóle umieścić w naszym komputerze, musi być zgodny z socketem płyty głównej. Przed zakupem sprawdźmy, w jaki socket jest wyposażona. Należy także zwrócić uwagę na zapotrzebowanie procesora na energię elektryczną – raczej nie powinno być z tym problemu, jeżeli mamy markowy zasilacz o mocy 500 W – ale zawsze lepiej się upewnić.

Ostatnią i najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy wiedzieć przed zakupem procesora, jest jego „zgodność” z kartą graficzną. Posługując się informacjami, jakie możemy znaleźć w internecie, sprawdźmy, jak dane CPU współpracuje z naszą kartą graficzną. Jeżeli będzie zbyt słaby – nie pozwoli rozwinąć pełnej mocy GPU, przez co nie osiągniemy takiej wydajności w grach, na jaką mogłaby pozwolić nasza karta.

Procesor to bardzo skomplikowany element komputera, odpowiadający za lwią cześć jego pracy. Wykonany z iście chirurgiczną precyzją, bez przerwy wykonuje obliczenia, umożliwiając pracę komputera i rozgrywkę w wymagających grach.

Jestem pasjonatem technologii AGD i sprzętów, które upraszczają codzienne życie. Testuję różne urządzenia, szczególnie te, które integrują się z systemami smart home. Moim celem jest pomagać ludziom wybierać najlepsze rozwiązania do ich domów, które są zarówno funkcjonalne, jak i oszczędne.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus