Gdyby można byłoby zrobić konkurs na najważniejszy element komputera, procesor – CPU (Central Processing Unit) miałby spore szanse na zajęcie pierwszego miejsca. Ten mały kwadracik, przykryty blaszką i spoczywający pod wydajnym układem chłodzenia, jest mózgiem całego zestawu komputerowego. Jak działa procesor? Za co odpowiada? I Jak jest zrobiony? Przyjrzyjmy się mu.
Jak zbudowany jest procesor?
Procesor ma formę zaawansowanego układu scalonego. Jego główny element to monokryształ krzemu połączony z warstwami półprzewodników, które tworzą sieć nawet kilku miliardów tranzystorów. Obwody procesora wykonane są z miedzi i aluminium – czyli metali o dobrym przewodnictwie elektrycznym. Wykończenia procesora wykonane są ze złota – ze względu na właściwości przeciwutleniające. Wydajność procesora odzwierciedla szybkość z jaką wykonuje poszczególne polecenia, zależy ona od czasu trwania jednego taktu – więc im większa częstotliwość występowania taktów (im większe jest taktowanie) tym procesor jest wydajniejszy.
Procesor umieszczany jest w sockecie płyty głównej – specjalnym gnieździe wyposażonym w specjalne igły, wpasowujące się w styki na spodzie procesora. Dla przykładu – procesor do socketu LGA1366 ma 1366 styków. Na górze procesora umieszczana jest pasta termoprzewodząca umożliwiająca skuteczne oddawanie ciepła. Na nią z kolei zakładane jest chłodzenie – dzisiaj najczęściej są tą układy aktywne, składające się z metalowego radiatora i wentylatora pomagającego oddawać ciepło do otoczenia.
Jak działa procesor – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?
Na szczęście, chcąc kupić procesor, nie musimy zaprzątać sobie głowy większością tych informacji. Przed zakupem powinniśmy jednak wiedzieć kilka drobnych rzeczy. Aby procesor można byłoby w ogóle umieścić w naszym komputerze, musi być zgodny z socketem płyty głównej. Przed zakupem sprawdźmy, w jaki socket jest wyposażona. Należy także zwrócić uwagę na zapotrzebowanie procesora na energię elektryczną – raczej nie powinno być z tym problemu, jeżeli mamy markowy zasilacz o mocy 500 W – ale zawsze lepiej się upewnić.
Ostatnią i najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy wiedzieć przed zakupem procesora, jest jego „zgodność” z kartą graficzną. Posługując się informacjami, jakie możemy znaleźć w internecie, sprawdźmy, jak dane CPU współpracuje z naszą kartą graficzną. Jeżeli będzie zbyt słaby – nie pozwoli rozwinąć pełnej mocy GPU, przez co nie osiągniemy takiej wydajności w grach, na jaką mogłaby pozwolić nasza karta.
Procesor to bardzo skomplikowany element komputera, odpowiadający za lwią cześć jego pracy. Wykonany z iście chirurgiczną precyzją, bez przerwy wykonuje obliczenia, umożliwiając pracę komputera i rozgrywkę w wymagających grach.
0 komentarzy