Odkurzanie sierści – jaki odkurzacz sprawdzi się najlepiej

Autor: Michal
Data: 2 lipca 2020
Kategoria: Odkurzacze

Posiadacze domowych pupili z pewnością wiedzą, że sprzątanie sierści bywa zmorą. Jeśli kochamy swoje zwierzaki i nie wyobrażamy sobie życia bez nich, ale jednocześnie chcemy zachować czystość w domu, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który ułatwi sprzątanie i sprawi, że nie będzie ono udręką. Jaki model wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Odkurzanie sierści psa

Decydując się na zakup odkurzacza, który, poza standardowymi zabrudzeniami, poradzi sobie także z sierścią psów i kotów, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. W kolejnym kroku, to od nas zależy, czy będzie to odkurzacz pionowy, automatyczny, czy tradycyjny. Czym właściciele czworonogów powinni kierować się przy zakupie odkurzacza?

Moc i klasa

Na którykolwiek odkurzacz się zdecydujesz, musi on posiadać dużą moc, by dać radę sierści, która wbija się w dywany, kanapy i wszystkie inne powierzchnie tapicerowane. Im wyższa moc, tym większa siła ssania, a to kluczowy parametr przy wydobywaniu sierści z włosia dywanów. Z kolei informacja o klasie odkurzacza mówi o tym, z jaką skutecznością, urządzenie zbiera zanieczyszczenia z dywanów. Najlepiej zdecydować się na najwyższą
 klasę – A, natomiast najniższa moc odkurzacza, jaką należy brać pod uwagę, to 800 W.

odkurzanie sierści - chłopiec odkurza salon

Odkurzanie sierści – z workiem czy bez?

Jeśli chodzi o wybór worka, decyzja powinna zależeć głównie od jego pojemności. Im więcej zwierząt posiadamy, tym częściej będziemy odkurzać, więc przyda się pojemnik o dużej pojemności. U wszystkich, którzy nie mają problemów z alergią, dobrze sprawdzą się odkurzacze bezworkowe. To rozwiązanie będzie odpowiednie dla właścicieli małych mieszkań, ponieważ urządzenia nie posiadające worka, dysponują najczęściej małym pojemnikiem na kurz.

Odkurzanie na mokro

Idealny sposób na sprzątanie dla alergików, ale w przypadku odkurzania psiej czy kociej sierści, odkurzacze wodne to nie najlepszy pomysł. Woda i para oraz inne funkcje myjące, zbijają sierść i wtłaczają ją jeszcze głębiej we włosie dywanów, więc efekt może być odwrotny do zamierzonego. Sierść najlepiej usuwać na sucho.

Odkurzanie sierści odkurzaczem pionowym

Odkurzacze pionowe robią zawrotną karierę i trudno się temu dziwić. Są najczęściej bezprzewodowe, a to zwiększa ich funkcjonalność. Jakie korzyści mogą osiągnąć właściciele zwierząt, decydując się na odkurzacz pionowy?

Główną zaletą jest poręczność tego typu urządzeń. Kocia i psia sierść często znajduje się w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach. Większy zakres manewrowania pozwoli dotrzeć do wszystkich kątów i szczelin. W dodatku, urządzenia są lekkie, więc każdy może nimi sprzątać. Jeśli posiadasz pupila i zależy ci, żeby sprzęty domowe zajmowały jak najmniej miejsca, to odkurzacz pionowy jest strzałem w dziesiątkę. Dodatkowy plusem jest możliwość zakupu tego urządzenia wraz z różnymi końcówkami, które dodatkową poprawią skuteczność i komfort sprzątania.

odkurzanie sierści - mops zawinięty w koc

Odkurzacz automatyczny do sierści

Wersja odkurzaczy dla zabieganych oraz dla tych, którzy dużo czasu spędzają poza domem. Spędzasz weekendy ze swoim pupilem za miastem? Odkurzacz automatyczny do świetna opcja na sprzątanie bez wysiłku, nawet podczas twojej nieobecności.

Zaleta tych odkurzaczy jest oczywista – sprzątają same. Automatycznie, bez nas. Wystarczy je odpowiednio zaprogramować i będą się uruchamiały o wskazanej porze oraz sprzątały tyle czasu, ile sobie zażyczmy.

Wybierając odkurzacz automatyczny weź pod uwagę, oprócz mocy i pojemności zbiornika, także czas pracy baterii, czyli wydajność akumulatora. To parametr, który należy skorelować z wielkością mieszkania. Sprawdź, czy na jednym ładowaniu, urządzenie da radę posprzątać cały twój dom.

Wada odkurzaczy automatycznych jest taka, że nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Nie posprzątamy za ich pomocą także pajęczyny na ścianie, ani schodów. Jeśli jednak nie jesteśmy pedantami i chcemy zaoszczędzić trochę czasu, to automatyczny robot zaspokoi nasze oczekiwania.

odkurzanie sierści - pies dywan

Odkurzacz z turboszczotką

Niekwestionowaną pomocą w sprzątaniu sierści zwierząt są wszelkiego rodzaju końcówki. Najlepsza do sprzątania sierści jest turboszczotka – zakładana na rurę odkurzacza końcówka, która posiada wałek obrotowy napędzany powietrzem. Ten mechanizm pozwala na ciągłe obroty i niezwykle wysoką siłę ssania. Jest przeznaczona do czyszczenia dywanów, wykładzin i tapicerek. Turboszczotki dedykowane są szczególnie do sprzątania sierści, ponieważ pozbywają się jej wyjątkowo skutecznie.

Oferta urządzeń sprzątających jest bardzo bogata, a odkurzaczom od dawna niestraszne pozbywanie się najtrudniejszych zabrudzeń. Wielu z nas posiada w domu zwierzaki, dlatego producenci prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań na skuteczne usuwanie sierści. Ty zdecydujesz, jaki model odkurzacza odpowiada ci najlepiej.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus