Hulajnoga elektryczna jako codzienny środek transportu – dlaczego powinieneś zdecydować się na mały elektryczny pojazd

Autor: Michal
Data: 1 lipca 2020

Hulajnoga elektryczna jest stałym elementem miejskiego krajobrazu i używa jje coraz więcej ludzi. Może się wydawać, że wszyscy korzystają z wypożyczania urządzeń oferowanych przez popularne firmy, jednak rośnie liczba użytkowników posiadających hulajnogi na własność. Co skłania nas do zainwestowania w mały elektryczny pojazd? Można się domyślić, że popularność hulajnóg wynika z ich zalet, a tych mają niemało.

Chłopiec jadący ulicą na hulajnodze  elektrycznej - hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna do pracy

Istnieje wiele argumentów, które przemawiają za tym, by zmienić środek transportu na hulajnogę, szczególnie jeśli mówimy o dojazdach do pracy. Pokonujemy tę trasę prawie codziennie i na pewno zależy nam na tym, żeby ograniczyć czas spędzany na dojazdach, a także powrotach z pracy. Obie te czynności odbywają się najczęściej w godzinach wzmożonego ruchu na drogach. Stanie w korkach nie tylko pochłania dużo czasu, ale prowadzi także do frustracji i zniecierpliwienia, przez co wracamy do domu jeszcze bardziej zmęczeni. Kolejny problem to parkowanie – trzeba zarezerwować rano dodatkowe minuty, żeby znaleźć odpowiednie miejsce.

Oszczędność

Jeśli jeździsz do pracy samochodem, wybierając hulajnogę, unikniesz korków i trudności z parkowaniem. Podobne korzyści czekają po zmianie transportu publicznego na mały pojazd elektryczny – zaoszczędzisz czas oraz, w obu przypadkach, pieniądze.

Głównym wydatkiem użytkownika hulajnogi jest koszt jej zakupu. Jeśli chodzi o nakłady związane z eksploatacją urządzenia, są one znikome. Hulajnogi nie wymagają napraw, jeśli są odpowiednio używane przez jedną osobę. Mimo że cena hulajnogi elektrycznej to
ok. 2000 zł, oszczędzamy na paliwie, biletach oraz wymianie zepsutych części. Dokładne wyliczenia podają, że koszt przejechania stu kilometrów na tym urządzeniu elektrycznym, wynosi około 70 groszy. Jedno ładowanie wystarcza na 25-30 kilometrów. Do niektórych modeli można także dokupić dedykowane im akumulatory.

Mężczyzna jadący hulajnogą elektryczną - hulajnoga elektryczna

Wygodnie i bez wysiłku

Komfort użytkowania to główna zaleta hulajnóg elektrycznych. Jeśli obawiasz się, że jazda na hulajnodze to coś trudnego lub wymaga specjalnych umiejętności – nic bardziej mylnego. Urządzenia są dziecinnie proste w obsłudze, wystarczy stanąć jedną nogą na podeście, a drugą odepchnąć się od podłoża i dodać gazu. Prędkość poruszania się można kontrolować za pomocą manetki gazu znajdującej się przy kierownicy, tam też znajdziemy hamulec, podobny do tego przy rowerze. Nie trzeba ćwiczyć utrzymywania równowagi, pęd prędkości zapewnia stabilność. Używanie hulajnóg nie wymaga posiadania uprawnień, mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku, także dzieci.

Jazda na hulajnodze bywa porównywana do używania roweru, jednak zasadniczą różnicą jest wysiłek fizyczny, jaki wkładamy w obie te aktywności. Poruszanie się rowerem wymaga użycia siły własnych mięśni. Po dojeździe do pracy czy na spotkanie możemy czuć się zmęczeni, szczególnie latem. Pot i zadyszka nie są sprzymierzeńcami, jeśli czeka nas cały dzień pracy. Rower wymaga także parkowania, natomiast hulajnogę można złożyć i zabrać ze sobą do windy, trzymać w biurze, a w domu do przechowywania wystarczy kąt w szafie.

Hulajnoga elektryczna = Troska o środowisko

Wymiar ekologiczny używania hulajnóg elektrycznych powinien być uwzględniony przez każdego, komu nie jest obojętny los planety. Badania amerykańskiego profesora Jeremiaha Johnsona, który zajmuje się badaniem wpływu konkretnych produktów na środowisko, dowodzą, że prawie cały ślad emisji dwutlenku węgla, jaki wytwarza hulajnoga, odbywa się podczas procesu produkcji oraz w trakcie serwisowania urządzeń. Naukowiec analizował hulajnogi, które można wypożyczać na miejskich stacjach. Okazuje się, że wydobycie surowców, z których powstają hulajnogi to ponad połowa efektu środowiskowego, drugą część, ok. 40%, stanowi nieodpowiedzialne zarządzanie systemem ładowania hulajnóg. Urządzenia są zbierane z terenu całego miasta, a pracownicy używają do tego samochodów.

Z przytoczonych badań jasno wynika, że samo jeżdżenie na hulajnodze elektrycznej generuje bardzo małą emisję dwutlenku węgla. Jeśli jesteśmy indywidualnymi użytkownikami elektrycznego urządzenia i posiadamy je na własność, zrezygnowanie z jazdy samochodem na rzecz takiej alternatywy, jest dużym wkładem w dbanie o środowisko.

Wiele zalet hulajnóg elektrycznych wskazuje na to, że mogą one z powodzeniem stać się codziennym środkiem transportu. Łatwo zauważyć, że trasy pokonywane codzienne samochodem są krótkie, więc możliwości techniczne hulajnóg bez trudu sprostają naszym oczekiwaniom. Nieocenionym walorem tego sposobu lokomocji jest zaoszczędzony czas, pieniądze oraz ukłon w stronę planety.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus