Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej – co powinieneś wiedzieć, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Data: 17 lipca 2020

Pojazdy elektryczne goszczą w przestrzeni publicznej stosunkowo krótko, ale wywołują dużo kontrowersji. Szczególną uwagę zwracają kolizje i wypadki z udziałem hulajnóg elektrycznych. W wielu miastach stacjonują firmy, które oferują wypożyczanie urządzeń na minuty, w związku z tym, dostęp do hulajnóg jest niemal nieograniczony. Każdy, kto dysponuje telefonem z aplikacją i środkami na koncie, może bez problemu wsiąść i jechać przed siebie. Jak zatem jeździć na hulajnodze elektrycznej, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej z wypożyczalni Lime

Jak bezpiecznie jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Wystarczy wdrożyć kilka zasad, by nasza przejażdżka na hulajnodze nie skończyła się wypadkiem bądź urazem. Oto kwestie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę:

  • kultura jazdy

Coś, o czym często zapominamy, a ma kolosalny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. Jadąc hulajnogą, zwracajmy uwagę na innych uczestników ruchu. Zbliżasz się do dużego skupiska ludzi lub jedziesz zatłoczonym chodnikiem? Zwolnij! Szczególną ostrożność zachowaj mijając osoby starsze, dzieci oraz w okolicy przejść dla pieszych. Ustąpienie pierwszeństwa pieszemu często zapobiega kolizji.

  • kask i ochraniacze

Ochrona newralgicznych miejsc, takich jak głowa, kolana, łokcie i szczęka, powinna być dla nas oczywistością, jednak nie zawsze tak jest. Dotyczy to szczególnie osób, które korzystają z dzielonych hulajnóg dostępnych w miejskich wypożyczalniach. Jeśli jeździsz własną hulajnogą na co dzień, ochraniacze i kask powinny być dla ciebie priorytetem!

  • parametry urządzenia

Bardzo istotny element wpływający na bezpieczeństwo jazdy. Na nic zda się nauka jak jeździć na hulajnodze elektrycznej, Jeśli nie jest ona dostosowana do twojego wieku, wagi i wzrostu. Możesz ulec wypadkowi przez nieodpowiednie użytkowanie, np. przeciążenie pojazdu. Każde urządzenie ma określone przez producenta maksymalne obciążenie, którego absolutnie nie należy przekraczać.

  • regulacje prawne

Sporny i problematyczny aspekt używania hulajnóg. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego powinno zapewnić nam bezpieczeństwo i jasno określić jak jeździć na hulajnodze elektrycznej, jednak w tym przypadku, musimy na razie zdać się na własny rozsądek i odpowiedzialność.  Wkrótce w życie wejdą przepisy, które traktują hulajnogi elektryczne podobnie do roweru, będzie nimi można jeździć z określoną prędkością po drogach i pasach dla rowerów. Póki co, hulajnogi są traktowane jak pieszy, chociaż rozwijają prędkość ok. 25 km/h. Wszyscy użytkownicy tych pojazdów powinni na bieżąco śledzić przepisy i stosować się do nich.

Jak jeździć na hulajnodze elektrycznej - mężczyzna na hulajnodze zakłada kask

Nauka jazdy na hulajnodze elektrycznej

W związku ze stosunkowo łatwą techniką jazdy na hulajnodze, etap nauki i zapoznania się z urządzeniem bywa pomijany. Niektóre osoby wsiadają na pojazd  bez zastanowienia i dopiero w trakcie jazdy próbują się zorientować, w którą stronę należy przekręcić manetkę, żeby zahamować. Może to być tragiczne w skutkach. Zanim wsiądziesz na pojazd, sprawdź, jak hamować na hulajnodze elektrycznej.

Jazda na hulajnodze po alkoholu

Korzystanie ze wszystkich pojazdów, elektrycznych czy manualnych, powinno odbywać się na trzeźwo. Zdarzają się jednak przypadki, skrajnie nieodpowiedzialnej jazdy na hulajnodze elektrycznej po spożyciu alkoholu.

Nowe przepisy, które teoretycznie zrównują hulajnogę z rowerem, przewidują surowe kary za jazdę na hulajnodze po alkoholu. Poruszanie się rowerem po spożyciu alkoholu jest traktowane jak wykroczenie, nawet jeśli kierujący przekroczy poziom 0,5 promila alkoholu. Natomiast hulajnoga, wedle nadchodzących przepisów, jest pojazdem mechanicznym, a przemieszczanie się takim pojazdem pod wpływem alkoholu kwalifikowane jest jako przestępstwo. Weźmy to pod uwagę nie tylko ze względu na możliwość otrzymania dotkliwej kary, ale przede wszystkim z troski o na nasze życie i zdrowie.

Jeśli chcemy zadbać o  swoje bezpieczeństwo podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej, nie możemy ignorować zaprezentowanych wyżej aspektów. Przestrzegając tych zasad zminimalizujesz ryzyko urazów i niebezpiecznych wypadków, które mogą mieć przykre konsekwencje zdrowotne, prawne lub finansowe.

Jestem pasjonatem technologii AGD i sprzętów, które upraszczają codzienne życie. Testuję różne urządzenia, szczególnie te, które integrują się z systemami smart home. Moim celem jest pomagać ludziom wybierać najlepsze rozwiązania do ich domów, które są zarówno funkcjonalne, jak i oszczędne.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus