Odkurzacz pionowy czy zwykły – jaki będzie dla ciebie najlepszy

Autor: Alina
Data: 17 lipca 2020
Kategoria: Odkurzacze

Zamiast odkurzaczy klasycznych na rynku coraz częściej pojawiają się inne rozwiązania. Odkurzacz pionowy charakteryzuje się większą manewrowością i mobilnością. Takie urządzenia są lekkie, wygodne, kompaktowe i zajmują mniej miejsca podczas przechowywania. Jednak też mają zwoje wady: mają mniejszą pojemność w porównaniu do modeli tradycyjnych. Aby zdecydować, jakiego rodzaju odkurzacza potrzebujesz, warto sprawdzić zestaw parametrów obydwu modeli.

Moc ssania – odkurzacz pionowy nie będzie faworytem

Pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę, bo od tego zależy skuteczność sprzątania.Im bardziej intensywne jest zasysanie powietrza, tym lepiej usuwany będzie kurz.

Najważniejsze, aby wziąć pod uwagę warunki, w jakich będziemy odkurzać:

  • w przypadku linoleum, parkietu lub torów z krótkim stosem wystarczy kupić odkurzacz do 250 Aerowatt;
  • jeśli chcesz skrócić czas czyszczenia lub okna wychodzą na zbyt zakurzoną ulicę, odkurzacz powinien być mocniejszy (do 350 Aerowatt);
  • w domu ze zwierzętami lepiej kupić modele z 350 Aerowatt.

Warto jednak zrozumieć, że praca przy maksymalnych możliwościach szybko zmniejsza żywotność urządzenia.Z reguły moc ssania odkurzaczy pionowych jest niewielka. Efektywność czyszczenia powierzchni uzyskuje się raczej dzięki pionowemu położeniu obudowy.Zwykły odkurzacz tutaj jest wyraźnym faworytem. Ma największą moc wśród takiej techniki, która pozwala poradzić sobie z dowolnym stosem na dywanach.

Odkurzacz tradycyjny leżący na podłodze nie odkurzacz pionowy

Objętość pojemnika

Od objętości pojemnika odkurzaczy zależy, jak długo będzie trwało sprzątanie i jak często będziemy musieli robić przerwy na czyszczenie odkurzacz. Średnio pojemność pojemnika odkurzacza pionowego wynosi między 0,3l a 0,6l. Jest to optymalna objętość, której wystarczy na parę razy zwykłego sprzątania. Większy pojemnik znacznie zwiększy wagę i sprawi, że odkurzanie nie będzie tak bardzo komfortowe.

Wybierając odkurzacz zwykły, musisz też zdecydować, który pojemnik na kurz będzie dla ciebie wygodniejszy: worek czy zbiornik. Odkurzacze z workiem są zawsze mocniejsze niż odkurzacze z pojemnikiem, ale o wiele trudniej jest je wyczyścić z kurzu i śmieci. Pojemność worków waha się od 1,5 do 6 l. Podczas czyszczenia raz w tygodniu 3l wystarczą na około miesiąc sprzątania miesiąc.

Typ zasilania – odkurzacz pionowy może korzystać z baterii

W przypadku odkurzaczy zwykłych zasilanie jest możliwe tylko od sieci. Czyli zawsze jesteś zależny od tego, czy jest gniazdko w pokoju i jak długi jest przewód. Natomiast taki odkurzacz nie rozładuje się w połowie sprzątania.

Odkurzacze pionowe mogą się zasilać zarówno jak od sieci, tak i od baterii. Zwykle czas pracy odkurzaczy z akumulatorem wynosi około 20-30 minut, czego wystarczy dla sprzątania zwykłego mieszkania. Również dostępne są modele z bateriami wymiennymi, więc można wydłużyć czas, jeżeli jest to potrzebne.

Poziom hałasu

Wiadomo, że nikt nie chce denerwować sąsiadów hałasem podczas sprzątania. Dlatego wybierając urządzenie, nie zapomnij zapytać sprzedawcę o poziom wytwarzanego hałasu. W przypadku odkurzaczy ustalono pewne normy – poziom hałasu nie powinien przekraczać 85 dB. Optymalne parametry „głośności” urządzenia to 70-80 dB.Odkurzacze pionowe są głośniejsze, niż te zwykle, chociaż w przypadku każdego rodzaju można znaleźć dosyć ciche modele.

Wygoda

Odkurzacz pionowy możesz zabrać ze sobą wszędzie – do każdego pokoju i do samochodu. Co ważne – jest on lekki i korzystać z niego może nawet dziecko. Także manewrowy i sprawdzi się we wszystkich kątach mieszkania, chociaż nie posprząta np. pod niskimi meblami. Najczęściej służy do codziennego utrzymania czystości i nieskomplikowanych porządków.

Tradycyjne odkurzacze są dużo większe i cięższe od tych pionowych. Mają jednak jedną zasadniczą zaletę – zmieszczą się w bardziej odległe zakamarki. Pozwolą odkurzyć pod łóżkiem, czy sprawnie wybiorą brud z niższych miejsc, gdzie niemożliwe jest dojście z użyciem odkurzacza pionowego. Warto o tym pamiętać myśląc o zakupie odkurzacza innego niż ten tradycyjny.

Od właściwego wyboru odkurzacza zależy, czy czyszczenie nie będzie dla nas ciężarem. Tak więc przy zakupie należy wziąć pod uwagę wiele szczegółów: moc sprzętu, rozmiar pojemnika na kurz, wagę, typ zasilania. Jeśli mówimy o wygodzie – na pewno sprawdzi się odkurzacz pionowy, natomiast mocniejszy i tańszy będzie odkurzacz zwykły.W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to jeden z tych momentów, w których każdy decyduje sam, biorąc pod uwagę własne wymagania i możliwości finansowe.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus