Hulajnoga czy deskorolka elektryczna – co będzie dla ciebie najlepsze

Autor: Michal
Data: 7 lipca 2020

Deskorolka i hulajnoga elektryczna już dawno przestały być tylko zabawką dla dzieci. Producenci udoskonalają technologie hulajnóg i deskorolek elektrycznych tak, żeby zwiększać ich funkcjonalność i sprawić, by były praktycznymi pojazdami dla dorosłych. To powód, dla którego wielu z nas staje przed dylematem, jakie urządzenie elektryczne wybrać jako środek codziennego transportu, a które lepiej sprawdzi się na prezent dla dziecka. Z pomocą przychodzi nasze kompleksowe porównanie.

Hulajnoga elektryczna

Hulajnogi elektryczne to pojazdy jednośladowe, które konstrukcją bliźniaczo przypominają swoje tradycyjne odpowiedniki. Są wyposażone w silnik i steruje się je za pomocą manetki na kierownicy. W jednym miejscu znajduje się pokrętło służące do dodawania gazu i hamownia. Skręcanie działa na takich samych zasadach, jak w klasycznych modelach bez silnika. Główną różnicą jest to, że na hulajnodze elektrycznej odpychamy się jeden raz, na początku jazdy, a w manualnej wersji musimy używać siły mięśni cały czas, żeby wprawić urządzenie w ruch.

Ludzie stojący z deskami elektrycnzymi

Wady i zalety

Zacznijmy od pozytywów: na hulajnodze elektrycznej jeździ się z dziecinną łatwością. Będzie to potrafił każdy, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Nawet, jeśli się obawiasz, że nie posiadasz dobrej koordynacji ruchowej, hulajnoga nie powinna sprawić ci żadnego problemu.

Do wad i zalet jednocześnie można zaliczyć także regulacje prawne, które wkrótce mają obowiązywać osoby poruszające się na hulajnodze. Zakładają one m.in., że hulajnoga będzie traktowana analogicznie do roweru, więc odpowiednim miejscem do poruszania się nią, będą ścieżki i pasy dla rowerów. Jazda na hulajnodze będzie zabroniona w miejscach publicznych dzieciom poniżej 10 roku życia, warto wziąć to pod uwagę, jeśli myślimy o zakupie tego pojazdu w ramach prezentu dla dziecka. Zaletą przepisów o Urządzeniu Transportu Osobistego jest ograniczenie niebezpieczeństwa, jakie niosło ze sobą używanie hulajnóg przez młode osoby bez żadnych uprawnień.

Hulajnoga elektryczna gwarantuje bezpieczeństwo poprzez ograniczenia konstrukcyjne, zazwyczaj nie można osiągnąć na niej większej prędkości niż 25-30 km/h.

Kolejną zaletą jest kompaktowość hulajnóg – są małe i poręczne, ich waga zwykle pozwala na swobodne przenoszenie z miejsca na miejsce. Łatwo schowamy je w domu, ale także w biurze, nie zajmą wiele miejsca w tramwaju.

Wadą hulajnogi jest zapewne jej cena. Koszt zakupu to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, jeśli zależy nam na wytrzymałym urządzeniu, którym będziemy dojeżdżać codziennie do pracy. Natomiast lekką hulajnogę elektryczną dla dzieci kupimy już za 800-1000 zł.

Do wad zaliczymy także małe kółka hulajnogi, które nie pozwolą na jazdę po nierównych powierzchniach. Można się zdecydować na zakup hulajnogi w wersji terenowej, ale taki wybór ma swoją cenę.

Zbliżenie na front deskorolki elektrycznej

Dla kogo hulajnoga elektryczna?

To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać, przy wyborze między deskorolką elektryczną a hulajnogą. Elektryczny jednoślad sprawdzi się zdecydowanie jako codzienny środek transportu dla dorosłych w drodze do pracy, czy na uczelnię. Ze względu na umiarkowaną prędkość, nie dostarczy nam raczej ekstremalnych przeżyć, ale pozwoli ominąć korki i dostać się do celu bez wysiłku. Hulajnoga to także pojazd rekreacyjny, zarówno dla małych dzieci, które mogą jeździć nią na terenie prywatnym oraz dla starszych, powyżej 10 roku życia. Sprawi na pewno dużo frajdy i może posłużyć za wygodny pojazd w drodze do szkoły.

Deskorolka elektryczna

Deskorolka elektryczna składa się z dwóch kółek i deski oraz, oczywiście, nieco bardziej skomplikowanej elektroniki, dzięki której poruszamy się na niej bez użycia siły mięśni. Technika jazdy różni się od obsługi hulajnogi. W przypadku deski mamy dwie możliwości, zależnie od modelu. Możemy nią sterować za pomocą balansu ciała lub przy użyciu pilota/aplikacji. Wymaga to większych umiejętności i zaangażowania użytkownika, ponieważ tor jazdy deskorolki zależy od odchylenia ciała. Jednak nie jest to na tyle skomplikowane, żeby nawet najbardziej oporni na naukę, nie potrafili opanować jazdy w kilka dni.

Wady i zalety

Wadą deskorolki elektrycznej, tak samo jak w przypadku hulajnogi, są jej małe koła oraz cena. Jeśli zależy nam na zwiększeniu bezpieczeństwa, dobrze wybrać duże i miękkie kółka, które zapewniają lepszą amortyzację, co zmniejsza ryzyko wypadków.

Cena deskorolki elektrycznej jest niska, jeśli zdecydujemy się na najprostszy model z małymi kołami, natomiast pojazdy typu segway, które często są utożsamiane z deskami, zaczynają się od ceny tysiąca złotych.

Dla kogo?

Deskorolki, w zależności od swoich parametrów, sprawdzą się jako pojazdy dla dorosłych, dzieci i nastolatków. Deski dla dzieci są lżejsze i stabilniejsze, nie osiągają też dużych prędkości, max. 15 km/h, natomiast zaawansowane wersje terenowe pojadą z prędkością nawet 50 km/h.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pojazdu elektrycznego?

W przypadku obu pojazdów – hulajnogi i deskorolki, ważne będą podobne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę.

  • Akumulator – moc urządzenia ma duże znaczenie. Od możliwości akumulatora zależy, jak długo będzie ładować się bateria oraz jaki dystans przebędziemy na jednym ładowaniu. Zwróć na to szczególnie, jeśli zamierzasz przemieszczać się hulajnogą/deską na duże odległości.
  • Prędkość – wartość związana z bezpieczeństwem i maksymalnymi osiągami urządzenia. Jeśli kupujesz pojazd dla dziecka, mała prędkość będzie zaletą, natomiast dorośli, którym zależy na dawce adrenaliny, niech pomyślą o wersjach terenowych, które można wykorzystać, np. do jazdy po lesie.
  • Wielkość kół – tak jak prędkość, koła mają wpływ na bezpieczeństwo. Im większe, tym lepiej. Jednak jeśli zamierzamy poruszać się tylko po równych, płaskich nawierzchniach, to małe koła nie będą problem. W miastach istnieje wiele terenów przeznaczonych specjalnie dla rolkarzy i deskorolkarzy, gdzie z powodzeniem można jeździć także hulajnogami.
  • Kto będzie użytkownikiem – najważniejsze pytanie! Od tego kto i w jaki sposób będzie używał pojazdu elektrycznego, zależy wybór odpowiedniego modelu. Weź pod uwagę wzrost, wagę i wiek przyszłego użytkownika.
  • Waga – to także ważny parametr. Im więcej oczekujemy od naszej deski, czy hulajnogi, tym będą one cięższe.

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, sami możemy zdecydować, jaki pojazd elektryczny będzie dla nas najlepszy. W zależności od przeznaczenia i naszych wymagań, łatwo wybrać deskorolkę lub hulajnogę, która spełni oczekiwania osób w każdym wieku.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus