Hulajnoga elektryczna a przepisy – co musisz wiedzieć zanim zaczniesz jeździć

Autor: Michal
Data: 3 lipca 2020

Kontrowersje wokół zasad poruszania się na hulajnogach elektrycznych, pojawiły się wraz ze wzrostem popularności tych urządzeń. Nie od dziś wiadomo, że prawo nie nadąża za nowymi technologiami, dlatego także w tym przypadku, mamy do czynienia z chaosem w regulacjach prawnych. Jakie przepisy obowiązują hulajnogi elektryczne obecnie?

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Obecne przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, traktują ten pojazd tak samo, jak pieszego. Co to oznacza? Kiedy powstawały przepisy Kodeksu drogowego, hulajnogi elektryczne jeszcze nie istniały, dlatego w tekście ustawy nie znajdziemy definicji hulajnogi elektrycznej, ani innych bezpośrednich odniesień, które jasno opisywałyby zasady poruszania się tych pojazdów w ruchu drogowym. Część sądów potraktowała hulajnogi jak motorowery, ale przeważająca interpretacja policji mówi o tym, że kierujący hulajnogą elektryczną, są pieszymi. Gdzie zatem możemy jeździć hulajnogą?

Oto miejsca, gdzie dozwolone jest poruszanie się hulajnogą elektryczną:

 • chodniki
 • lasy
 • parki
 • prywatne posesje
 • pobocza drogi (gdy nie ma chodnika)
 • miejsca nieobjęte zakazem poruszania się pieszych
Sejm na wiejskiej

Hulajnoga elektryczna – nowe przepisy

Nietrudno się domyślić, że brak jednoznacznego stanowiska polskich sądów i policji, wymusił na ustawodawcy stworzenie nowych przepisów, które będą bezpośrednio regulowały zasady poruszania się hulajnóg elektrycznych. Dotychczasowe niejasności, stwarzały niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ użytkownicy hulajnóg nie wiedzieli, gdzie mogą legalnie się nimi poruszać. Jakie zmiany planuje wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury i co musimy wiedzieć, zanim wsiądziemy na hulajnogę elektryczną?

UTO – Urządzenie Transportu Osobistego

Główną zmianą, która czeka hulajnogi, jest zmiana statusu tego pojazdu z pasażera na urządzenie transportu osobistego. Co to takiego?

Urządzenie Transportu Osobistego zostaje potraktowane analogicznie do roweru. Zostały określone także maksymalne wymiary hulajnogi: szerokość – nie większa niż 0,9 metra, długość – nieprzekraczająca 1, 25 metra. Maksymalna prędkość pojazdu, to 25 km/h przy zastrzeżeniu, że producent uniemożliwia osiągnięcie większej prędkości poprzez zastosowanie ograniczeń konstrukcyjnych.

Hulajnogi elektryczne stojące na specjalnym parkingu

Gdzie będzie można jeździć hulajnogą po zmianie przepisów?

 • obowiązkowo drogą dla rowerów
 • jeśli nie ma ścieżki rowerowej – jezdnią, ale tylko wtedy, gdy dopuszczalna prędkość w tym miejscu, to maksymalnie 30 km/h
 • w razie wyjątku chodnikiem, jeżeli nie ma dostępu do ścieżki rowerowej, a na jezdni obowiązują przepisy dopuszczające prędkość większą niż 30 km/h
 • poza obszarem zabudowanym, hulajnogi także powinny poruszać się według przepisów dla rowerów, wyjątkowo – chodnikiem lub drogą dla pieszych

Projekt ustawy precyzuje także, że w wyjątkowych sytuacjach, kiedy kierujący hulajnogą porusza się po chodniku, musi dostosować prędkość do pieszych oraz zachować szczególną ostrożność.

Hulajnoga elektryczna a przepisy – kto może jeździć?

Kolejna zmiana przepisów, która wiąże się z przemianowaniem hulajnogi na urządzenie transportu osobistego, to konieczność posiadania uprawnień do kierowania pojazdem.

Użytkownik, który nie ukończył 18 lat, będzie musiał posiadać takie same uprawnienia do poruszania się hulajnogą, jak te, które obowiązują rowerzystów, tzn. karta rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, B1 lub T.

Zakaz poruszania się hulajnogami elektrycznymi ma dotyczyć dzieci poniżej 10 roku życia. Będę one mogły jeździć hulajnogami jedynie na terenie prywatnym pod opieką dorosłych.

Wymóg ten ograniczy możliwość korzystania z hulajnóg elektrycznych przez nieletnich, co ma się przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa tych pojazdów. Do tej pory, każdy mógł wsiąść na pojazd, nawet takie osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały choćby z roweru i w ogóle nie znajdą zasad poruszania się w ruchu drogowym.

prawo a hulajnoga elektryczna

Jazda na hulajnodze z pasażerem

W związku z tym, że nowe przepisy o UTO pozwalają na poruszanie się hulajnogą elektryczną tylko przez jedną osobą, zabroniona będzie jazda tym pojazdem przez dwie osoby. Pamiętajmy, że to dotyczy także dzieci, szczególnie tych bez uprawnień do poruszania się rowerem, ponieważ one, według przepisów,  nie powinny wsiadać na hulajnogi w ogóle.

Hulajnoga elektryczna a przepisy – parkowanie

Dotychczasowe przepisy, które traktowały hulajnogę elektryczną jak pieszego, zawierały lukę dotyczącą parkowania tych urządzeń. W wyniku braku regulacji, pojazdy były pozostawiane w przypadkowych miejscach, często stwarzając zagrożenie dla innych uczestników ruchu oraz wprowadzając chaos do przestrzeni miejskiej.

Gdzie będziemy mogli zaparkować hulajnogę po wejściu w życie nowych przepisów?

W projekcie ustawy o UTO czytamy, że obowiązuje zakaz pozostawiania hulajnóg „na drodze, przystanku lub w innym miejscu przeznaczonym do ruchu roweru”.

Przepisy te wciąż pozostawiają wiele do życzenia i nie są precyzyjne, dlatego przy parkowaniu warto wykazać się rozwagą i własnym rozsądkiem. Zostawiajmy hulajnogi w miejscach, co do których mamy pewność, że pozostawione tam urządzenie, nie będzie stwarzała zagrożenia dla innych osób, w tym niewidomych i poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Hulajnoga elektryczna w zielonym parku

Hulajnoga elektryczna – za co mandat?

Przygotowywane przepisy nakładają na użytkowników hulajnóg elektrycznych nowe zakazy i nakazy. O czym musimy szczególnie pamiętać, żeby zadbać o bezpieczeństwo i uniknąć mandatu?

 1. W zależności od miejsca, w którym poruszamy się hulajnogą, obowiązują nas inne wymagania dotyczące prędkości. Jadąc drogą lub pasem dla rowerów, możemy rozwinąć prędkość do 30 km/h, poruszając się w strefie zamieszkania – 20 km/h, natomiast na chodniku, poruszamy się z prędkością dostosowaną do pieszych.
 • Poruszanie się po chodniku, powinno odbywać się ze szczególną ostrożnością. Kierujący hulajnogą musi poruszać się powoli oraz ustępować pierwszeństwa pieszym.
 • Pamiętajmy, że nowe przepisy mają zabraniać dzieciom poniżej 10 r.ż. poruszania się na hulajnogach elektrycznych w miejscach publicznych, osoby przed ukończeniem
  18 r.ż.
  muszą posiadać takie same uprawienia do poruszania się hulajnogą, jak rowerzyści przed 18 r.ż.

Każdorazowe niedostosowanie się do tych przepisów, grozi mandatem drogowym.

Jak widać, prawu trudno sprostać, jeśli chodzi o stworzenie przepisów regulujących poruszanie się hulajnogami elektrycznymi. Projekt ustawy o UTO przechodzi jeszcze konsultacje społeczne, a ostateczna data wejścia przepisów w życie nie jest znana. Planowana data, to III kwartał 2020 roku, co oznacza, że możemy spodziewać się obowiązywania nowych zasad w czasie wakacji – w lipcu, sierpniu lub wrześniu, kiedy sezon hulajnogowy trwa w najlepsze.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus