Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – co sprawdzi się u ciebie najlepiej?

Autor: Michal
Data: 9 lipca 2020
Kategoria: Karty graficzne

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana? Ten dylemat może spędzać sen z powiek, każdemu noszącego się z zamiarem kupna mobilnego komputera. Co oferują poszczególne zestawy, jakie są różnice między układem zintegrowanym, a dedykowanym i czy warto dopłacać do tego drugiego?

Bardzo często przy zakupie mobilnego komputera, stajemy przed trudnym wyborem – karta graficzna zintegrowana czy dedykowana. Poszczególne układy mają określone wady i zalety, które będę mniej lub bardziej znaczące w zależności od zadań, do jakich będziemy używać laptopa. Także znaczącym czynnikiem jest cena – bowiem komputery wyposażone w dedykowaną kartę graficzną mogą być nawet kilkukrotnie droższe od tych, które dysponują układem zintegrowanym.

Dedykowana karta graficzna Asus

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – czym właściwie są?

Zintegrowana karta graficzna, jak sama nazwa wskazuje, to nic innego jak układ graficzny zintegrowany z procesorem – lub dawniej – z mostkiem północnym na płycie głównej. Nie jest odrębnym podzespołem wpinanym do płyty głównej, a integralną jej częścią. Karta graficzna dedykowana to osobny element zestawu komputerowego. W przypadku komputera stacjonarnego, jest częścią całkowicie odrębną od procesora i płyty głównej – kupowanym i wpinanym do płyty głównej osobno.

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – każda będzie lepsza do czego innego

Jasne określenie zakresu zadań, do których będziemy wykorzystywać komputer, jest podstawą w wyborze między zintegrowaną a dedykowaną kartą graficzną. Dedykowany układ graficzny zapewni nam najlepszą możliwą wydajność – sprawdzi się w wymagających grach i podczas montażu filmów w wysokiej rozdzielczości. W zamian będzie wymagał większej ilości prądu – co może przełożyć się m.in. na krótszy czas pracy na baterii. Komputer wyposażony w dedykowaną kartę graficzną będzie też dużo droższy.

Zintegrowana karta graficzna dysponuje dużo mniejszą wydajnością niż układy dedykowane. Takie rozwiązanie sprawdzi się raczej w prostych zadaniach biurowych – jak praca w edytorach tekstu, podstawowa obróbka graficzna czy przeglądanie internetu – w przypadku gier będzie mocno brakowało mocy, a przy montażu filmów – bardzo mocno. Zintegrowany układ zaoferuje jednak dużo mniejsze zużycie energii, co przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii – aspekt czasami kluczowy, jeśli chodzi właśnie o czynności biurowe, czy korzystanie z komputera do robienia notatek na studiach. W takim wypadku, wybór – karta graficzna zintegrowana czy dedykowana – będzie bardzo prosty.

Płyta główna komputera

Wybór karty graficznej dyktowany jest przeznaczeniem komputera

Do większości zastosowań biurowych, dedykowana karta graficzna nie będzie potrzebna. Może zwiększyć komfort podczas montażu filmów w umiarkowanej rozdzielczości, jednak karta zintegrowana w zupełności wystarczy do prostych prac edytorskich. Zintegrowany układ graficzny sprawdzi się idealnie podczas pisania tekstów czy podczas przeglądania internetu, jednocześnie zaoferuje dużo mniejsze zużycie energii. Grafika dedykowana to must-have dla graczy i osób chcących płynnie i komfortowo pracować przy montażu filmów w dużej rozdzielczości i przy renderowaniu animacji 3D.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus