Karta graficzna do gier – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Autor: Michal
Data: 11 lipca 2020
Kategoria: Karty graficzne

Stało się – w końcu zebrałeś trochę wolnego czasu i usiadłeś do składania idealnego (dla twojego budżetu) komputera do gier. Wybrałeś już zasilacz, płytę główną, procesor i pamięć ram, jakiej użyjesz do zbudowania swojego osobistego potwora gamingowego. Nadszedł czas na wybór najistotniejszego elementu, od którego zależy powodzenie całej operacji – karta graficzna do gier. Jak ją wybrać? I na co zwrócić uwagę przy zakupie, by osiągnąć maksymalną satysfakcję podczas rozgrywki na własnoręcznie złożonym zestawie?

Wnętrze obudowy komputera, podświetlone diodami led

Karta graficzna do gier – parametry… parametry…

Jak to zwykle w komputerach bywa – im więcej wszystkiego, tym lepiej. To także stosuje się w przypadku karty graficznej. Wyższe taktowanie rdzenia czy więcej pamięci VRAM – to znacznie wpływa na ogólną wydajność karty graficznej, która w teorii powinna przełożyć się na płynniejszą rozgrywkę – jednak w praktyce nie zawsze musi to tak wyglądać. Źle dobrana karta graficzna, do reszty zestawu jaki posiadamy, może nie spowoduje żadnego większego spadku wydajności, jednak wzrostu – także nie. Kluczem przy wyborze karty graficznej jest wybranie jak najwydajniejszego układu graficznego, który jednocześnie będzie idealnie współgrał z procesorem.

Zbyt mocna karta graficzna, wsparta przez zbyt słaby procesor, nie będzie w stanie w pełni rozwinąć skrzydeł. Wystąpi tzw. bottleneck lub inaczej – „wąskie gardło”. No dobrze, wiemy już, że kartę graficzną należy dobierać pod posiadany procesor. Ale co czyni kartę graficzną dobrą samą w sobie? Po pierwsze, taktowanie rdzenia – im wyższe tym lepsze. Poszczególne modele chipów – zarówno AMD i Nvidii – występują w wielu zmodyfikowanych wersjach, także ze zmienionym taktowaniem zegara, dlatego chcąc kupić np. kartę Nvidii RTX 2070, warto sprawdzić oferty różnych producentów – Gigabyte, Asus, MSI czy EVGA.

Karta graficzna Nvidia GeForce RTX

Ilość, rodzaj pamięci oraz chłodzenie mają znaczenie dla karty graficznej do gier

W przypadku nowych kart graficznych najczęściej stosowanymi pamięciami są te w standardzie GDDR5 i GDDR5X – oferują większą wydajność w porównaniu do GDDR3 i dużo mniejsze zużycie energii. W kwestii ilości pamięci warto postawić na minimum 4 GB – taka ilość wystarczy do rozgrywki przyzwoitej jakości w 1080p. W przypadku mocniejszych zestawów komputerowych i chęci pogrania w jeszcze wyższej rozdzielczości, warto zainwestować w kartę posiadającą minimum 8 GB pamięci operacyjnej VRAM.

Wybierając wydajną kartę graficzną nie mniejszą uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj zastosowanego chłodzenia. Ważne, żeby zastosowane wentylatory były duże, a rozmiar radiatora pozwalał na sprawne odbieranie produkowanego przez kartę ciepła. Mocne karty wydzielają duże ilości ciepła – niewystarczające chłodzenie, może nie doprowadzi do przegrzania się chipu, ale może zmniejszyć kulturę pracy i przyczynić się do powstawania niepotrzebnego hałasu, który znacznie wpłynie na komfort podczas rozgrywki – bo nikt nie lubi grać w głośnym szumie wentylatorów.

Płyta główna podświetlona RGB

Karta graficzna do gier – odpowiednie wejścia i gwarancja producenta

Dopilnujmy, żeby nasza karta graficzna miała odpowiednie gniazda do przesyłu obrazu. Mimo, że do gry w 1080p wystarczy zwykłe HDMI, to do gry w jakości 4k niezbędne będzie wejście w standardzie HDMI 2.0 – lub gniazdo DisplayPort. Finalnym elementem przyzwoitej karty graficznej będzie długość gwarancji producenta. Generalnie – im dłuższa gwarancja, tym lepiej. Nie chodzi tu tylko o wystąpienie ewentualnej awarii zakupionego przez nas sprzętu, ale o szansę odsprzedaży części w przyszłości – przy okazji następnej modernizacji komputera. Karta z gwarancją, zawsze sprzeda się szybciej i drożej. Warto sprawdzić oferty poszczególnych producentów kart graficznych – niektórzy z nich „wyposażają” swoje produkty w gwarancję nawet na kilka lat.

Przy wyborze karty graficznej trzeba jasno określić na jak mocną kartę (względem procesora) możemy sobie pozwolić. Decydując się na konkretny model chipu – np. GTX 1080 – warto sprawdzić oferty kilku producentów, ponieważ mogą mieć w ofercie ciekawie zmodyfikowane układy, z dobrze podkręconym zegarem i wydajnym chłodzeniem. Wzięcie powyższych aspektów pod uwagę, gwarantuje satysfakcjonującą rozgrywkę na złożonym przez nas zestawie.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus