Stało się – w końcu zebrałeś trochę wolnego czasu i usiadłeś do składania idealnego (dla twojego budżetu) komputera do gier. Wybrałeś już zasilacz, płytę główną, procesor i pamięć ram, jakiej użyjesz do zbudowania swojego osobistego potwora gamingowego. Nadszedł czas na wybór najistotniejszego elementu, od którego zależy powodzenie całej operacji – karta graficzna do gier. Jak ją wybrać? I na co zwrócić uwagę przy zakupie, by osiągnąć maksymalną satysfakcję podczas rozgrywki na własnoręcznie złożonym zestawie?
Karta graficzna do gier – parametry… parametry…
Jak to zwykle w komputerach bywa – im więcej wszystkiego, tym lepiej. To także stosuje się w przypadku karty graficznej. Wyższe taktowanie rdzenia czy więcej pamięci VRAM – to znacznie wpływa na ogólną wydajność karty graficznej, która w teorii powinna przełożyć się na płynniejszą rozgrywkę – jednak w praktyce nie zawsze musi to tak wyglądać. Źle dobrana karta graficzna, do reszty zestawu jaki posiadamy, może nie spowoduje żadnego większego spadku wydajności, jednak wzrostu – także nie. Kluczem przy wyborze karty graficznej jest wybranie jak najwydajniejszego układu graficznego, który jednocześnie będzie idealnie współgrał z procesorem.
Zbyt mocna karta graficzna, wsparta przez zbyt słaby procesor, nie będzie w stanie w pełni rozwinąć skrzydeł. Wystąpi tzw. bottleneck lub inaczej – „wąskie gardło”. No dobrze, wiemy już, że kartę graficzną należy dobierać pod posiadany procesor. Ale co czyni kartę graficzną dobrą samą w sobie? Po pierwsze, taktowanie rdzenia – im wyższe tym lepsze. Poszczególne modele chipów – zarówno AMD i Nvidii – występują w wielu zmodyfikowanych wersjach, także ze zmienionym taktowaniem zegara, dlatego chcąc kupić np. kartę Nvidii RTX 2070, warto sprawdzić oferty różnych producentów – Gigabyte, Asus, MSI czy EVGA.
Ilość, rodzaj pamięci oraz chłodzenie mają znaczenie dla karty graficznej do gier
W przypadku nowych kart graficznych najczęściej stosowanymi pamięciami są te w standardzie GDDR5 i GDDR5X – oferują większą wydajność w porównaniu do GDDR3 i dużo mniejsze zużycie energii. W kwestii ilości pamięci warto postawić na minimum 4 GB – taka ilość wystarczy do rozgrywki przyzwoitej jakości w 1080p. W przypadku mocniejszych zestawów komputerowych i chęci pogrania w jeszcze wyższej rozdzielczości, warto zainwestować w kartę posiadającą minimum 8 GB pamięci operacyjnej VRAM.
Wybierając wydajną kartę graficzną nie mniejszą uwagę powinniśmy zwrócić na rodzaj zastosowanego chłodzenia. Ważne, żeby zastosowane wentylatory były duże, a rozmiar radiatora pozwalał na sprawne odbieranie produkowanego przez kartę ciepła. Mocne karty wydzielają duże ilości ciepła – niewystarczające chłodzenie, może nie doprowadzi do przegrzania się chipu, ale może zmniejszyć kulturę pracy i przyczynić się do powstawania niepotrzebnego hałasu, który znacznie wpłynie na komfort podczas rozgrywki – bo nikt nie lubi grać w głośnym szumie wentylatorów.
Karta graficzna do gier – odpowiednie wejścia i gwarancja producenta
Dopilnujmy, żeby nasza karta graficzna miała odpowiednie gniazda do przesyłu obrazu. Mimo, że do gry w 1080p wystarczy zwykłe HDMI, to do gry w jakości 4k niezbędne będzie wejście w standardzie HDMI 2.0 – lub gniazdo DisplayPort. Finalnym elementem przyzwoitej karty graficznej będzie długość gwarancji producenta. Generalnie – im dłuższa gwarancja, tym lepiej. Nie chodzi tu tylko o wystąpienie ewentualnej awarii zakupionego przez nas sprzętu, ale o szansę odsprzedaży części w przyszłości – przy okazji następnej modernizacji komputera. Karta z gwarancją, zawsze sprzeda się szybciej i drożej. Warto sprawdzić oferty poszczególnych producentów kart graficznych – niektórzy z nich „wyposażają” swoje produkty w gwarancję nawet na kilka lat.
Przy wyborze karty graficznej trzeba jasno określić na jak mocną kartę (względem procesora) możemy sobie pozwolić. Decydując się na konkretny model chipu – np. GTX 1080 – warto sprawdzić oferty kilku producentów, ponieważ mogą mieć w ofercie ciekawie zmodyfikowane układy, z dobrze podkręconym zegarem i wydajnym chłodzeniem. Wzięcie powyższych aspektów pod uwagę, gwarantuje satysfakcjonującą rozgrywkę na złożonym przez nas zestawie.
0 komentarzy