Karta graficzna czy procesor – w co warto więcej zainwestować?

Autor: Michal
Data: 10 lipca 2020
Kategoria: Karty graficzne

Samodzielne składanie komputera nie jest tak proste, jak może się wydawać. Najlepszy zestaw podzespołów, jakie powinniśmy załadować do środka obudowy, będzie się zmieniał – w zależności od tego, do czego będziemy używać komputera i w jakie gry będziemy grać. Nie jest bowiem sztuką wydanie miliona złotych na kartę graficzną, która będzie pracować z użyciem jedynie 20% możliwości – taka sytuacja to wyrzucanie w błoto pieniędzy, które mogłyby zostać użyte do wzmocnienia innych aspektów zestawu komputerowego. Dzisiaj dowiesz się jak tego uniknąć i złożyć komputer idealny do twoich zastosowań, wyciskając z dostępnego budżetu ostatnie soki.

Procesor AMD Ryzen

Karta graficzna czy procesor – będziesz grać? Zastanów się w co.

Podstawowym pytaniem jakie zadamy stając przed koniecznością składania komputera będzie to, na co przeznaczyć większy budżet – na procesor czy kartę graficzną. Te kluczowe dla działania komputera podzespoły, dopełniają się na zmianę, przejmując większą lub mniejszą część obliczeń, w zależności od typu zadań, jakie wykonujemy i rodzaju gier, w jakie gramy. Procesor będzie miał okazję się wykazać we wszelkich strategiach czasu rzeczywistego, bądź innych grach, gdzie niezbędne jest obliczanie realistycznej fizyki otoczenia lub sztucznej inteligencji dużej liczby postaci. Karta graficzna najbardziej spoci się w momencie rysowania realistycznych wodotrysków.

Praktycznie nie da się uniknąć sytuacji, w której jeden bądź drugi z podzespołów komputera nie czeka na inny. W zależności od rodzaju rozgrywki lub scenerii, w której znajduje się w danym momencie gracz – będzie się nudzić procesor lub karta graficzna. Częściej jednak będzie dochodzić do sytuacji, w której to procesor zasuwa w pocie czoła, a karta graficzna bez pośpiechu czeka na obliczenie przez niego odpowiednich danych. W składaniu komputera chodzi o jak najlepsze dopasowanie tych dwóch, kluczowych podzespołów, by jak najlepiej wykorzystać dostępny budżet, bez zbędnego wydawania pieniędzy na moce obliczeniowe, które i tak nie zostaną wykorzystane.

karta graficzna Nvidia RTX

Lepsza karta graficzna, a może procesor? W co lepiej zainwestować?

Kupując najlepszą na rynku kartę graficzną i dobierając ją w parę z procesorem ze średniej półki, wyrzucamy pieniądze w błoto. Nawet jeżeli pozornie rozgrywka będzie idealnie płynna, po uruchomieniu wskaźników użycia poszczególnych procesorów – CPU i GPU – będziemy widzieć wyraźnie, że wykorzystujemy nawet niecałe 50% mocy obliczeniowej karty graficznej. Jak mówi stare chińskie przysłowie – „Twój komputer jest tak szybki, jak jego najwolniejszy element”. Zbyt słaby procesor nie nadąży z obliczaniem swoich danych, w tempie jakiego potrzebuje wydajna karta graficzna; takie zjawisko – nazywane bottleneck – to zmora źle złożonych zestawów komputerowych.

By tego uniknąć, przed podjęciem decyzji o kupnie procesora i karty graficznej, możemy skorzystać z dostępnych w internecie bottleneck kalkulatorów. Takie narzędzie pozwoli nam mniej więcej oszacować sprawność wybranego zestawu podzespołów – pokazując, jak dane elementy będą ze sobą współpracować i jak duży bottleneck wystąpi.

Komputer i monitor na stole

Najważniejsze podzespoły

Oczywiście nie samym procesorem i kartą graficzną komputer stoi. Składanie dobrego zestawu komputerowego jest procesem wymagającym precyzyjnego podejścia do tematu. Cztery najważniejsze podzespoły – płyta główna, procesor, karta graficzna i kości pamięci RAM – muszą być dobrane w taki sposób, by najlepiej wykorzystywały swój wzajemny potencjał. Płyta główna musi mieć odpowiednie gniazdo i chip będący w stanie właściwie obsłużyć dany procesor; procesor musi mieć wystarczającą wydajność, by nadążyć za kartą graficzną; częstotliwość taktowania pamięci RAM nie powinna być większa niż ta, którą może obsłużyć procesor. No i nie zapominajmy o markowym zasilaczu, który musi mieć odpowiednie gniazda i wystarczającą moc, by zapewnić właściwe zasilanie.

Gdy starannie weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe elementy sprawnego zestawu komputerowego, istnieje szansa, że złożymy maszynę najlepiej wykorzystującą poszczególne jej elementy i niemarnującą zasoby naszego portfela. Będziemy mogli cieszyć się rozgrywką wysokiej jakości i satysfakcją – że dobrze podeszliśmy do tematu i samodzielnie złożyliśmy komputer, którego poszczególne elementy współpracują w idealnej harmonii.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus