Jak sprawdzić czy karta graficzna będzie pasować?

Autor: Michal
Data: 13 października 2020
Kategoria: Karty graficzne

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów pracujących we wnętrzu naszego komputera. Jest jeszcze ważniejszy w przypadku osób, które wykorzystują PC do najnowszych gier w wysokiej rozdzielczości – tutaj szczególnie istotna jest moc karty oraz jej dopasowanie do reszty podzespołów komputera. Na co zwracać uwagę przy zakupie karty graficznej? Jak sprawdzić czy karta graficzna będzie pasować?

czy karta bedzie pasowac - komputer pc bez obudowy

Obudowa – czy mamy dość miejsca?

Po pierwsze – rozmiar. Wiele osób skupia się na szczegółowej specyfikacji technicznej karty graficznej i jej współgrania z technicznymi możliwościami reszty podzespołów komputera, a zapomina o tak oczywistym aspekcie karty graficznej, jak jej fizyczny rozmiar. Dzisiejsze, najwydajniejsze modele kart graficznych – jak Nvidia GeForce RTX 2080 – mogą mieć długość nawet kilkudziesięciu centymetrów, co może sprawiać nie lada problem w przypadku starszych, mniej nowoczesnych skrzynek. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na długość GPU, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas montażu karty w komputerze.

Należy także uważać na szerokość i grubość karty graficznej. Trzeba zwrócić uwagę, czy GPU nie będzie wadzić o inne części reszty podzespołów komputera – jak np. chłodzenie procesora czy przewody znajdujące się we wnętrzu obudowy. Dobrze także byłoby, żeby po zainstalowaniu karty graficznej wewnątrz obudowy komputera, zostało chociaż trochę zapasu. Zbyt ciasne dobranie podzespołów – a co za tym idzie – za mało miejsca wewnątrz obudowy, uniemożliwi prawidłową cyrkulację powietrza i znacznie utrudni chłodzenie poszczególnych podzespołów – także procesora i karty graficznej.

procesor CPU

Sprawdź czy karta graficzna będzie pasować do procesora i płyty głównej

Jeżeli już wiesz, że dany model karty graficznej fizycznie da się wcisnąć do twojej starej skrzynki, pora zwrócić uwagę na parametry techniczne. Aktualnie wszystkie płyty główne i wszystkie karty graficzne są dostosowane do wejść PCIE X16, a wejścia AGP odeszły do krainy zapomnienia, więc o współpracę na linii [GPU-Płyta główna] raczej nie powinieneś się martwić. Większą uwagę należy zwrócić na wydajność procesora, bo ona może mieć decydujący głos podczas wyboru karty graficznej do twojego osobistego gamingowego potwora.

Zbyt słaby procesor doprowadzi do efektu „wąskiego gardła” – tzw. bottleneck, czyli sytuacji, kiedy CPU nie nadąża z obliczaniem danych niezbędnych do pracy dla GPU (czyli karty graficznej). Przed finalnym wyborem układu graficznego do naszego komputera, dobrze jest sprawdzić współdziałanie zestawu przy użyciu jednego z darmowych, dostępnych w internecie bottleneck kalkulatorów. Takie narzędzie da nam jasny obraz kompatybilności GPU i CPU, oraz pokaże o ile procent, który z nich spowalnia resztę. Pamiętaj – twój komputer jest tak szybki, jak jego najwolniejszy element – więc nie ma sensu pompować pieniędzy w superwydajną kartę graficzną, jeśli procesor nie będzie w stanie jej obsłużyć. 

zasilacz kondensator

Czy karta graficzna będzie pasować – zasilacz może być słabym ogniwem

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu karty graficznej jest zasilacz, jaki siedzi we wnętrzu naszego komputera. Zbyt słaby, lub nie markowy zasilacz nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ilości mocy dla układu graficznego. Kolejną sprawą jest odpowiednia ilość wtyczek. Mocne karty graficzne często wymagają dodatkowego zasilania, poza wejściem PCI-E. Brak odpowiedniej wtyczki zasilającej wychodzącej z zasilacza, uniemożliwi prawidłowe funkcjonowanie karty graficznej.

Wzięcie pod uwagę wszystkich powyższych aspektów, gwarantuje udany zakup karty graficznej – która zapewni nam satysfakcjonujące godziny rozrywki. Najlepiej wykorzystamy dostępny budżet i całą moc obliczeniową, jaką może zaoferować kupione przez nas GPU.

Podobne wpisy

Komentarze

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsy i aktualności

Donec rutrum congue leo eget malesuada. Nulla quis lorem ut libero malesuada feugiat. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Curabitur non nulla sit amet nisl tempus convallis quis ac lectus.  Vestibulum ante ipsum primis in faucibus